Operaház: szünetel a hadiállapot
Győriványi Ráth György megbízott fő-zeneigazgató szerint a béke csak látszólagos az intézményben, a szabadságolások után folytatódnak majd a létszámleépítések, s kiújulhatnak az ellentétek. Győriványi egyszer volt már felelős tisztségben az intézményben, ezúttal nem szeretne megbántani senkit.
A megbízott fő-zeneigazgató szerint látszólagos, a nyári szabadságok megkezdésének köszönhető a "béke" a Magyar Állami Operaházban, de hamarosan végső fázisába ér a csoportos létszámleépítés, ami minden bizonnyal újra az országos érdeklődés középpontjába helyezi majd az intézményt. Erről a június elsején munkába állt Győriványi Ráth György Az első hónap története című összegzésében ír, amelyet hétfőn juttatott el az MTI-hez.
Második nekifutás |
Győriványi Ráth György egyszer már dolgozott fő-zeneigazgatóként az Operában: 2001-ben pályázaton nyerte el a tisztséget; mandátuma öt évre szólt. Görgey Gábor akkori kulturális miniszter azonban 2002 júniusában, az akkori főigazgatóval, Locsmándi Miklóssal együtt vezetői alkalmatlanságra hivatkozva felmentette. |
Győriványi június 29-én kelt áttekintésében felidézi: felkérése után tárgyalásokat kezdeményezett a szakszervezet és a közalkalmazotti tanács vezetőivel, majd sorban összehívta a vezetése alá tartozó művészeti csoportokat, minden egységnél kezdeményezve egy, a terület tagjaiból álló tanácsadó testület felállítását. "Minden összejövetelt kihasználtam, hogy bocsánatot kérjek azoktól, akiket akarva akaratlanul 2001-2002 működésem során megbántottam" - fogalmazott.
A megbízott fő-zeneigazgató kiemelte: körülbelül a jövő évadi szereposztások 90-95 százaléka volt kész, amikor átvette a munkát; kisebb korrekciókat hajtottak végre, illetve kiegészítették a hiányzó szerepeket. A jövő évi bemutatók sem voltak előkészítve megfelelően; jelenleg is tartanak az egyeztetések, hogy minél hamarabb elkészülhessenek a kész tervek - fűzte hozzá.
Győriványi Ráth György emlékeztetett arra, hogy a szaktárca június közepén miniszteri biztosként Vass Lajost bízta meg az intézmény vezetésével, aki, mint kifejtette, békés viszonyokat szeretne megteremteni, de a reformfolyamatok továbbvitelének is elkötelezett híve.
"Rossz hírként azt hozta, hogy nem kapott több pénzt a minisztériumtól, tehát az átalakítást a korábban eltervezetteknek megfelelően kell végrehajtani, amely feszültségek nélkül azonban nehezen elképzelhető" - fűzte hozzá.