2006. március. 06. 19:32 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 06. 19:34 Kult

Provokatív pólótrikók kavarnak vitát Lengyelországban

Emberi jogi szervezetek különös pólókkal tesztelik a szólásszabadság határait Lengyelországban. Az ilyen trikókból a kelet-lengyelországi Lublin Marie Curie-Sklodowskáról elnevezett egyetemén a közelmúltban rendezett kiállítást a rektor bezáratta.

A Gazeta Wyborcza című vezető lengyel napilap is támogatja a provokatív pólók 2004-ben született ötletét, amely idén első ízben beleütközött a hatalomra törő ultrakonzervatív kurzus tolerancia-küszöbébe: a lublini egyetemen betiltották az ilyen pólókból rendezett kiállítást.
   
A pólókon olyan, Lengyelországban szentségtörésnek számító feliratok virítanak, mint hogy "Én nem sírtam a pápa halála után", "Én nem járok templomba", "Abortuszom volt", "AIDS-es vagyok", "Meleg vagyok", "Zsidó vagyok", "Arab vagyok", "Én maszturbálok". 
   
A lublini rektor azzal az indoklással tiltotta be a Pólók a szabadságért című kiállítást, hogy azok feliratai "sérthetik sokak érzelmeit és meggyőződését". A leginkább megbotránkoztató felirat talán az, amely szerint "Én nem sirattam meg a pápát", akit Lengyelországban mérhetetlen tisztelet övez.
   
A kiállítás célja az volt, hogy vitát nyisson a kifejezési szabadság határairól Lengyelországban - közölte az Emberi Jogok Helsinki Alapítványának elnöke, Marek Antoni Nowicki, aki elfogadhatatlan beavatkozásnak minősítette a rektori intézkedést.

A kiállítás bezárása kapcsán mintegy száz egyetemista tüntetett Lublinban a közélet klerikalizációja ellen.
   
A kiállítást szervező Helsinki Alapítvány és az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet aktivistái szerint Lengyelország új, konzervatív urai olyan moralizáló légkört teremtettek, amely teljesen elfojtja a kifejezési szabadságot.

A provokatív pólókból rendezett kiállítás már több mint egy éve turnézott incidens nélkül az országban.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.