2003. április. 28. 16:45 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

Felére csökkent az AIDS-gyógyszer ára a szegény országokban

A világ legnagyobb AIDS-gyógyszereket gyártó cége, a GlaxoSmithKline (GSK) bejelentette, hogy a föld 63 legszegényebb országában felére csökkenti a HIV-fertőzöttek kezeléséhez szükséges gyógyszer árát - írja a BBC. A GSK-t korábban súlyos kritikák érték, amiért azokban a szegény afrikai országokban, ahol sok az AIDS-fertőzött, hatalmas összegekért kínálta a gyógyulást.

A BBC beszámolója szerint a brit tulajdonú GSK korábban azt közölte, jelenleg is profit nélkül értékesíti gyógyszereit Afrikában, ezért nem tudja mérsékelni árait. A cégre hatalmas nemzetközi nyomás nehezedett, mivel a HIV-fertőzöttek által használt Combivir napi adagja közel két dollárba került, amit sok szegény afrikai államban nem tudtak megfizetni. A Világbank felmérése szerint a világon a legszegényebbek - 1,2 milliárd ember - naponta egy dollárnál kevesebből él. Az utóbbi időszakban több civil szervezet pert is indított a gyógyszercég ellen, és számos nagy intézményi befektető is figyelmeztette a gyárat, tegye olcsóbbá a gyógyszerhez való hozzájutást.
A GSK azzal indokolta 50 százalékos árcsökkentését, hogy az új gyártási eljárások és a méretgazdaságosság végre lehetővé tették az olcsóbb előállítást. A Combivir gyógyszer napi adagjának ára 90 centre mérséklődött a legszegényebbnek tartott 63 országban; ugyanez az adag az Egyesült Államokban 18 dollárba kerül.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.