2002. július. 27. 14:04 Utolsó frissítés: 2007. április. 24. 10:31 Kult

Bolyongás a budapesti dobozban

A Kortárs Művészeti Múzeum/Ludwig Múzeum Budapest Box című kiállítása azokra a budapesti helyszínekre kalauzol, ahol az elmúlt tíz évben a hivatalos művészeti intézményrendszeren kívül kiállítottak, találkozó- és alkotóhelyet, agórát tartottak fenn művészek. Pontosabban azokat kalauzolja, akik iránytű nélkül is otthonosan mozognak a pesti színtéren. Ám akik nem itt élnek, nem ismerték sem a hivatalos, sem a félhivatalos kortárs művészeti szcénát, kissé reményvesztetten bolyonganak a kiállítás terében.

A Budapest Box című tárlat tökéletesen oldja meg feladatát, egyszersmind tökéletes homályt teremt maga körül. Tökéletes a válogatás, valóban azokat a valódi és virtuális helyszíneket mutatja be, amelyeken fontos dolgok történtek az elmúlt évtizedben: "hely"-nek nemcsak a valóságos tereket tekinti, hanem minden csoportosulást, projektet is, amely a művészek közötti interakció terévé vált.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Terek: az Újlak Csoport „foglalt ház” jellegű kiállítótere a Hungária fürdőben és az Újlak moziban. A Mű-terem, a rendszerváltás utáni egyik legelső és legfontosabb új, nonprofit galéria. A Leseraum 2, amely virtuális tér, közép-kelet európai művészek gondolatcseréjének és közös projektjeinek közege. A Buda szívében álló, elhanyagolt Törökfürdő, amely művészeti - és később irodalmi - csoportok színterévé vált. A Manamana alkalmi politikai-művészeti csoportosulás, amely megteremti a maga virtuális agóráját, lapot ad ki, beszélgetéseket és találkozókat szervez a globalizáció, az alternatív életformák és a művészet kapcsolatának kérdéseiről. A Videospace (http://videospace.c3.hu), amely video- és komputerművészek nyitott csoportja, tere a cyberspace.  

Csakhogy az egyre elevenebb kortárs művészeti életről szóló beszámolóval a látogató nem tud mit kezdeni, ha nem tudja, milyen közegben jöttek létre ezek a helyek. Hiányzik a kontextus bemutatása: mihez képest voltak fontosak, mi született itt, és mit képviselt a hivatalos intézményrendszerrel szemben? Hiányzik az egyszerű térkép, amely eligazítana a helyek útvesztőjében. Szöveges és videodokumentáció itt-ott rendelkezésre áll ugyan, de a látogató, ha nem ismeri a budapesti művészeti színteret (vagy nem budapesti), nem tudja, mit lát. Kik, hol, mettől-meddig, mit csináltak – ezekre a nagyon egyszerű kérdésekre lenne kíváncsi.

A hivatalos intézményrendszer réseiben létrejövő kiállítóhelyek épp a közönséget és a művészeket elválasztó, merev múzeumi-kiállítótermi szisztémával szakítottak, a nyolcvanas évekre már fojtogató budapesti kultúrgettó-érzést próbálták oldani. Ki- és levitték a kortárs művészetet a mindennapi élet közegébe. A Budapest Boxon azonban, iránytű híján, azok tájékozódhatnak a legjobban, akik egyébként is benne éltek-élnek a kortárs művészet közegében.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.