Ehhez persze sok mindennek kell még teljesülnie.
Mi fog történni Szíriában? Visszatér-e a normalitás, vagy a sok millió embert megnyomorító polgárháború újabb epizódja kezdődik? Felcsillant a remény, hogy talán jobb hely lesz Szíria, vagy legalább olyan, amint amilyen a borzalmak előtt volt
– írja Hernádi Zsolt, a Mol vezetője a Mandiner hasábjain.
Ezek után megemlékezik arról, hogy a Mol a horvát leányán, az Inán keresztül már befektetett egyszer Szíriában: egymilliárd dolláros beruházással bevásárolták magukat az ország közepén található két gázmezőbe, ami „majdnem annyit hozott, mint amennyit Magyarországon ma kitermelünk”. Majd így folytatta: „Jó projekt volt, szükség volt ránk, sikeresek is voltunk”.
Jött azonban a polgárháború, és „pillanatok alatt semmivé lett minden – ilyen ez az olajszakma, néha egy nap alatt vész el tíz év munkája és dollármilliárdok” – írja Hernádi, hozzátéve, hogy természetesen mindez Szíria és a lakosai tragikus sorsához nem hasonlítható veszteség.
Aztán feltette a nagy kérdést:
Lehet, hogy most esély nyílt egy új kezdetre? Lehet, hogy a béke jön el, és a Mol is újra tudja kezdeni?
Majd gyorsan meg is nyugtat mindenkit: „Talán korai még erre válaszolni, számos ismeretlen tényező van a képletben”. Így például szerinte sok függ a szír lakosságtól, a politikai erőktől, de a globális nagyhatalmaktól is. Ugyanakkor vannak előnyök is: ma már máshogy tekintenek a Molra, mint amikor először megjelent az országban, és a magyar kormány által vitt külpolitika miatt „Magyarország és a Mol is helyet kap az asztalnál – ahogy a 4iG is most Elon Muskkal tárgyal”.
Sorait végül úgy zárja, hogy „vigyázó szemünket nem csak nyugatra vetjük, és értjük, hogy a Kelet és a Nyugat között lenni nemcsak kompországi lét, hanem hídszerep is. S így talán a magunk módján hozzájárulhatunk ahhoz is, hogy legyen még egyszer Szíria – olyan, amilyen régen volt”.
A szíriai helyzetről szóló cikkeinket ide kattintva olvashatja.