Egy, a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó utolsó pillanatos módosító javaslat jelentősen megemelné a pártok parlamenti frakciói által elkölthető keretet. Minden képviselőcsoport dupla annyi munkatársat vehet fel, mint eddig, ráadásul fejenként dupla annyi fizetésért.
Milliárdokat jelent az a módosító javaslat, amelyről az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága csütörtökön tárgyalt: a jövő évi költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslat-csomagot egészítették ki azzal, hogy a képviselők többet költhetnek a maguk és alkalmazottaik munkájához szükséges felszerelésre és eszközökre: a saját tiszteletdíjuk kétszerese helyett 3,3-szorosát.
A számítás alapját adó tiszteletdíj az előző évi nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset háromszorosa. A frakciók működésére a tiszteletdíj tízszeresének, valamint képviselőnként a tiszteletdíj 50%-ának megfelelő összeget fordíthatnak jövőre a mostani 30% helyett. Irodai berendezésre, felszerelésre fejenként a tiszteletdíj 80%-ának megfelelő összegű ellátási keret jár az eddigi 50% helyett.
Emelik a foglalkoztatható frakcióalkalmazottak létszámát is. Ez a frakciólétszámtól függ: az MSZP, a Momentum, a Jobbik, a Párbeszéd, az LMP és a Mi Hazánk 5 helyett 10, a KDNP és a DK 7 helyett 14, a Fidesz 30 helyett 60 munkatársat vehet fel. A fejenkénti bérkeret pedig a nemzetgazdasági havi átlagos bruttó kereset két és félszerese helyett négyszerese lehet. A jelentős létszám- és fizetésnövelést a módosítót előterjesztő bizottság nem indokolja részletesen, csupán a frakciók „működési feltételeit szabályozó rendelkezések” módosításának nevezi.
Változás az is, hogy ezentúl havi tiszteletdíjat kaphatnak a Bethlen Gábor Alap pénzeivel rendelkező bizottság tagjai: két miniszter megbízottai és Nacsa Lőrinc (KDNP), a nemzetpolitikáért felelős államtitkár. A négy tag közül egyedül a nemzetpolitikáért felelős miniszter, azaz Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nem kap majd ilyen pénzt, aki a többieknek járó összeget megállapítja.
Szintén a költségvetést megalapozó törvénybe sorolták az igazságügyi (bírósági és ügyészségi) alkalmazottak új illetményrendszeréről, besorolásáról, szabadságáról szóló hosszú paragrafusokat, amelyeket a szakbizottság meg nem nevezett „kormánypárti tagjai” (a 41 tag között 27-en vannak) nyújtottak be, és amelyről itt írtunk bővebben:
A bizottság pénteki újabb ülésén véglegesíti a teljes, mintegy 140 oldalas bizottsági módosító javaslatot, amelyet a jövő héten minden bizonnyal megszavaz az Országgyűlés is.