Vállalkozás HVG 2024. december. 03. 14:15

Elárulta az agrárminiszter, hogyan kerülhettek zebrák Mészáros cégének telephelyére

Az alcsútdobozi telken néhány hete fotóztak le zebrákat és Ankole-Watusi marhákat, az állatok behozatala Magyarországra engedélyköteles.

Az elmúlt években összesen öt alföldi és egy hegyi zebrát szállítottak Magyarországra – árulta el Nagy István agrárminiszter Kunhalmi Ágnes MSZP-s képviselő írásbeli kérdésére – szúrta ki a 24.hu. A kérdést azt követően nyújtotta be a szocialista politikus, hogy zebrákat és más egzotikus szarvasmarhákat fotóztak le Mészáros Lőrinc Talentis Agrójának alcsútdobozi telephelyén.

Kunhalmi többek között azt kérdezte Nagytól, hogy

  • Az elmúlt öt évben hány zebrát és Ankole-Watusi marhát hoztak be magánszemélyek Magyarországra,
  • az állatok szállítása során betartották-e az EU állatjóléti előírásait,
  • illetve milyen eljáráson kell keresztülmennie, aki ilyen állatokat szeretne Magyarországra behozni és Magyarországon tartani.

Emellett a képviselő külön kérdésben érdeklődött afelől, hogy tartanak-e magántulajdonban zebrát, illetve Ankole-Watusi marhákat Fejér vármegyében, Hatvanpuszta és Bicske között, erre azonban az agrárminiszter nem tért ki írásbeli válaszában.

Nagy István arról írt, hogy a patás állatok, így a zebrák behozatala az uniós importszabályok szerint történhet. A nemzetközi élőállat-szállítást alapvetően az állatok pontos rendszertani besorolása, származási és rendeltetési helye, a szállítás és a tartás célja határozza meg. Az állategészségügyi nyomonkövethetőség biztosítása érdekében az állatokat kizárólag nyilvántartásba vett és engedélyezett létesítményből, és kizárólag ugyanilyen létesítménybe lehet behozni. Az állatoknak az indulás előtt 24 órán belül klinikai vizsgálaton kell átesniük, melyet a feladás helyén illetékes hatósági állatorvosnak kell igazolnia.

A miniszter tájékoztatása szerint a zebrák közepesen veszélyes állatfajnak minősülnek, így azokat nem az ő felügyelete alá tartozó Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih) kell engedélyeznie, hanem az illetékes kormányhivatalnak, amely az alcsútdobozi telep esetében a Fejér vármegyei. A tárcavezető azt is közölte, hogy a szintén lefotózott Ankole-Watusi marhából az elmúlt öt évben összesen kettőt szállítottak Magyarországra.

A hatvanpusztai Orbán-birtok és Bicske között található telephelyen néhány hete fotózták le több afrikai zebrát és egy Ankole-Watusi marhákból álló szarvasmarhagulyát. A fotókat közlő Gulyáságyú Média szerint utóbbi fajból az egyedek ára Európában 1500 és 10 000 euró (600 ezer–4 millió forint) között mozog, de akár 15 000 euró (6 millió forint) is lehet. A zebrák ára mintegy 5000 és 15 000 euró (2-6 millió forint).

Borítóképünk illusztráció.