Állítólag a költségvetés havi plusz 12,5 milliárd forintot ad a kórházaknak, elkerülendő az adósságállomány menetrend szerű újratermelődését. Egy hónappal a bejelentés után a kórházak még egy fillért sem kaptak, és a támogatási konstrukció részletei sem ismertek.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter fontos bejelentést tett az augusztus 22-ei kormányinfón. Ezek szerint a Belügyminisztérium mint az egészségügyi tárca és a Pénzügyminisztérium megállapodott abban, hogy havonta az egészségügyi finanszírozás keretében 12,5 milliárd többletet biztosít a kormány a kórházaknak – emlékeztet a Portfolio cikkében Rádai Tamás, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének igazgatója és Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.
A szervezetek képviselői arra is rámutattak, hogy bár a kormánydöntés már megszületett, de annak részletei még nem ismertek. Így egyelőre nem ismert, hogy ez a többletforrás hogyan válik a rendszer részévé, milyen feltételek mentén, milyen jogcímen jut el ez a pluszösszeg az intézményekhez, mennyiben tudja majd tartósan javítani az alulfinanszírozott rendszert. A pluszpénz egyelőre nem érkezett még meg az állami kórházak számlájára, de a vezetők nagyon várják azt.
Hogyha ez megfelelően célzott és jól fókuszált, akkor ez érdemben javíthatja a kórházak és a szállítók, valamint áttételesen a betegek helyzetét – vetítette előre az ETOSZ igazgatója. Rásky László azt is hozzáfűzte, hogy ha ez a pluszforrás tartósan fennmarad, akkor az éves szinten 150 milliárd forint feletti többletfinanszírozást jelent az állami gyógyító-megelőző kassza számára.
Rádai Tamás egy, a finanszírozást hosszabb távon rendező lehetőségről is beszélt lapunknak. A BM ugyanis felállított egy munkacsoportot, ami nem a már felhalmozott adósság kezelését tűzte ki célul, hanem a folyamatosan termelődő tartozásállomány megelőzését. Ez a munka zajlik, ám ettől eredményt csak középtávon lehet várni, nem pedig a következő évek költségvetésében.