Hszu Csing-kuang közölte, hogy pert indít a budapesti székhelyű BAC ellen, mivel a Gold Apollo áldozatnak tekinti magát az ügyben.
A Libanonban felrobbantott csipogókat a magyar BAC Consulting Kft. tervezte és gyártotta, de a gyártást egy Tom nevű férfi irányította Ausztriában – mondta az AR-924 típusú csipogókat forgalmazó tajvani cég, a Gold Apollo vezérigazgatója, Hszu Csing-kuang a Die Presse szerint.
Hszu azt mondta, soha nem találkozott személyesen a Tom nevű osztrák képviselővel, de videón keresztül egyeztetett vele. Röviddel a kapcsolatfelvétel után „egy mérnökcsoportot rávett, hogy tervezze meg saját személyhívóját, amelyet Gold Apollo márkanév alatt forgalmazott” – állítja Hszu, aki szerint osztrák képviselő teljes ellenőrzést gyakorolt a csipogók gyártása felett. „Azt mondtuk neki, hogy amit maga készít, az nem szép és nem is jó, használja az én termékemet” – folytatta a tajvani cégvezető.
Ez azonban hiábavaló volt, ezért a cég „majdnem három éve” nem szállított Tomnak. Az engedély soha nem említette Libanont, egyszer azonban gond volt egy banki átutalással, ami miatt „furcsa érzésem volt” – mondta Hszu. Hozzátette, hogy pert indít a BAC ellen, mivel a Gold Apollo áldozatnak tekinti magát az ügyben.
A Hezbollah által használt csipogók kedden robbantak fel, a támadást Izrael hivatalosan nem kommentálta. A csipogók a tajvani Gold Apollo márka termékei voltak, a cég azonban már korábban közölte, hogy az eszközöket egy budapesti cég, a BAC gyártotta és értékesítette a régióban egy licencszerződés alapján. A magyar vállalat vezetője azonban arról beszélt, hogy csupán közvetítő szerepet töltött be a szerkezetek értékesítésében. A kormány az eset kapcsán lapunkat arról tájékoztatta, hogy az érintett cég „a magyar kormánytól semmilyen megbízást nem kapott semmire, és a kormánytól nem kért engedélyt semmire“.
Szerdán a Telex azt írta, a csipogókat valójában egy bulgáriai cég, a Norta Global hozta be Tajvanból, és ők is adták tovább a szerkezeteket, amelyek később a libanoni szélsőséges szervezethez kerültek. Erre reagálva a bolgár nemzetbiztonsági hivatal csütörtökön közölte, hogy bár a norvég tulajdonú Norta Global Szófiában van bejegyezve, a csipogók nem jártak Bulgáriában, a vállalat viszont 1,6 millió eurót átutalt Magyarországra.
A Hezbollah csipogóinak tömeges felrobbantásáról szóló további híreinket itt olvashatják.