Vállalkozás hvg.hu 2024. szeptember. 12. 11:17

Árdrágító, profithajhász, tisztességtelen profit – sárba tiporta Nagy Márton az árstopos perben nyerésre álló SPAR-t 

Van az NGM közleményében minden: profithajhász multik, árdrágítók, piszkos játszmák, tisztességtelen profit. Nagy Márton felhúzta magát, és alaposan lehúzta az árstopos pert indító SPAR-t.

A bíróság a családok helyett az árdrágító és profithajhász multik oldalára állt, amelyek profitéhségüket a magyar kormány ellen vívott folyamatos harccal próbálják elfedni

– kommentálta az Európai Bíróság árstoppal kapcsolatos ítéletét Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. 

A magyar államot a SPAR perelte be az árstop miatt, és a perben állásfoglalást kértek a luxemburgi testülettől. A bíróság pedig csütörtökön uniós joggal ellentétesnek minősítette azt a magyar rendelkezést, amely arra kötelezte a kereskedőt, hogy bizonyos mezőgazdasági termékeket meghatározott áron és előre meghatározott mennyiségben árusítson. Erről bővebben itt írtunk:

Elmeszelte a magyar kormányt az EU Bírósága az árstop miatt

A Spar perelte be a magyar államot, ez az ügy került a luxemburgi testület elé.

„Ez a magatartás, a SPAR, a brüsszeli bizottság, valamint a perben észrevételt tévők részéről is szemben áll a magyar fogyasztók, a magyar családok érdekeivel” – áll az NGM közleményében, amelyben idézik a minisztert:

Brüsszel az árdrágítók oldalán áll, és ezeknek az árdrágító multiknak semmi sem szent. 

De csinálhatnak bármit, a kormány mindvégig az árak csökkentése, így a magyar családok mellett fog állni. Semmilyen vállalkozásnak nincs helye a magyar piacon, amely a magyar fogyasztók érdeke ellen űz piszkos játszmákat.”

Szerinte a SPAR keresete hátterében valójában a cég lesújtó gazdasági helyzete áll, mert a SPAR Magyarország Kft. nem működik hatékonyan, mivel piaci versenytársaihoz képest magasabb költségszerkezettel rendelkezik, emellett a piaci és az árversenyben is alulmaradt. 

Nagy szerint 

ahelyett, hogy hatékonyságát és versenyképességét megerősítő lépéseket tenne, a bírósággal próbálja beszedetni elmaradt, tisztességtelen profitját.

A közleményben szó esik arról is, hogy 

  • a kormány azért vezetett be árstopot és rendelt el készleten tartási kötelezettséget, hogy ne alakuljon ki mesterségesen gerjesztett hiány miatt további indokolatlan áremelkedés;
  • a kormányzati intézkedések földbe döngölték az inflációt.

Nagy Márton a kormányt ajnározza a csökkenő inflációért, pedig az tőlük szinte teljesen függetlenül alakult így

Nem az online árfigyelő rendszeren múlt, hanem nagyrészt a benzinár és a bázishatás eredménye.

Nagy Márton ezenkívül kijelentette még, hogy

  • azok számára, akik nem tartják vagy tartották tiszteletben a magyar fogyasztókat és túláraztak, nincs hely a magyar gazdaságban;
  • minden eszközével a leghatározottabb módon fognak fellépni az indokolatlan extraprofitok és a tisztességtelen, családokat megkárosító magatartás ellen.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.