Vállalkozás hvg.hu 2024. március. 13. 10:38

Telex: Egyetlen beruházó kaphat esélyt, hogy új szélerőműveket építsen

Egy ponton kell csatlakozni a hálózathoz az új rendelet szerint, ebből arra következtetnek, hogy egy beruházó juthat nagy lehetőséghez.

Mindenkit meglepett egy múlt heti kormányrendelet az energetikai szektorban: a kormány akkor egészen váratlanul úgy döntött, hogy két hónapon belül kiosztja az összes csatlakozási engedélyt azokra a szélerőműprojektekre, amelyeket 2030 előtt szeretnének megvalósítani. Ahhoz képest, hogy egy évtizede gátolták a szélerőművek terjedését, ez óriási változást jelentett.

A Telex most arról írt: az iparágban dolgozók most úgy látják, egy „rendkívül tőkeerős” beruházó kaphat egy olyan fejlesztési lehetőséget, amely egy pontra fókuszál, és a mai összes kapacitásnál kétszer nagyobb.

Ezt a gyanújukat arra alapozzák, hogy a rendelet szerint 670 MW szélkapacitásnak egyetlen ponton kell csatlakoznia a rendszerhez. (Összehasonlításképp: ma az egész országban 330 MW szélkapacitás van.) Ez a mostani technikai adottságok mellett nagyjából 150 turbinát jelentene. Aki ilyet tervezne, annak közel 20 milliárd forint biztosítékkal kell rendelkeznie.

Arról már korábban írtunk, hogy az Energiaügyi Minisztérium úgy számol, az országba érkező beruházók összesen több, mint 10 gigawatt teljesítményű erőmű létesítésére jelezték a szándékukat. Ezeknek egy része naperőmű lenne, egy másik rész pedig szélerőmű, amiről az új rendeletben szó van.

Egy paksnyi naperőművet építenének Magyarországon a kínaiak

Mintegy 2-2,5 gigawatt naperőművi kapacitást építhetnek az országba települő kínai akku- és autógyártók. A kormány frissített energiastratégiája 2030-ig összesen 6 gigawatt plusz kapacitással számol. Közben az európai napelemgyártókat tönkreteszi az olcsó kínai import. Az EU azonban aligha fog lépni, az importra ugyanis szükség van az energetikai zöld átmenethez.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.