A vállalkozások továbbra is munkaerőhiánnyal küzdenek. Kevés a megfelelő munkaerő, ráadásul a munkavállalók bérigényei irreálisak a cégek lehetőségeihez képest. A vállalatok 70 százaléka 5-15 százalék közti bérfejlesztést hajt végre idén.
A munkáltatók ugyan kicsit optimistábbak lettek egy év alatt, de a következő 1-2 év makrogazdasági változásainak tekintetében a többség még mindig inkább pesszimista. Nagy problémát jelent ugyanakkor, hogy idén is komoly kihívás megtalálni a megfelelő jelölteket. „Bár a válaszadók közel negyede szerint több álláskereső van most a piacon, mint a korábbi években, a nehézséget a képzettség hiánya és a bérigények okozzák” – derült ki a Hays Hungary felméréséből.
A megkérdezett munkáltatók közel fele szerint kevés a képzett jelölt a piacon, akik közül válogathatnak, ráadásul a fizetési igények irreálisak. Általános szakemberhiány tekintetében is tovább romlott a helyzet egy év alatt, és a munkáltatók kénytelenek változatlanul kiélezett versenyben megküzdeni a tehetségekért – szemlézi a jelentést a Portfolio.hu.
Ami az idei béremeléseket illeti,
tízből négy vállalat idén 5 és 10 százalék közötti emelést tervez, azonban csaknem 30 százalékuk 10 és 15 százalék között növelné a fizetéseket.
Tavaly még a 10-15 százalékos sáv volt a leginkább jellemző, idén azonban már kisebb emelést terveznek a cégek. 15 százaléknál nagyobb béremelésre idén a munkavállalók mindössze 6 százaléka számíthat.
A Hays felmérésében részt vevők körében az egy évvel korábbi helyzethez képest tovább apadt a klasszikus, teljesen irodai munkavégzés aránya, és már a 20 százalékot sem éri el. A válaszadók közül legtöbben heti 2-3 napon járnak be az irodába dolgozni.
Szakszervezeti vezetők tisztázták, mennyit jelent a magyar dolgozóknak az uniós minimálbér-szabály
Az EU-s szabályokból lényegében semmiféle jelentős minimálbér-emelési kényszer nem következik. A szakszervezetek mindenesetre szükségesnek látják a minimálbér felzárkóztatását, és ebben jó eséllyel partnerre találnak a gazdaságélénkítésben utazó kormányban.