Az építőiparban és a biztonsági őrök körében a dolgozók negyedét feketén foglalkoztatják.
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság több mint 11 ezer munkáltatót ellenőrzött, a vizsgálatok során a foglalkoztatók többségénél 67 százalékánál találtak munkaügyi jogsértést, melyek az ellenőrzött cégeknél dolgozó munkavállalók 61 százalékát érintették, vagyis több mint 40,4 ezer munkavállalót – írja az Economx a foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzések tapasztalatait bemutató tanulmányra hivatkozva, amely a tavalyi év január 1-je és szeptember 30-a közötti időszakot mutatja be.
Az összegzés szerint továbbra is jelentős a feketefoglalkoztatás, mely az ellenőrzött munkavállalók 15,67 százalékát, vagyis több mint 6,3 ezer főt érintett. A fekete foglalkoztatók száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest némi csökkenést mutat, mert 2022-ben a feketén foglalkoztatott munkavállalók aránya egy százalékkal magasabb volt (16,5 százalék).
Az építőiparban és a vagyonvédelmi szektorban van a legtöbb szabálytalanul foglalkoztatott munkavállaló 25 és 23 százalék körül volt az arányuk. De az egy évvel korábbi adatokhoz képest például az építkezéseken csökkent a feketefoglalkoztatás, mert 2022 azonos időszakában még minden harmadik (35 százalék) munkavállalót nem jelentették be.