A rekord 100 milliárd dollár, de a 2023-as év után várhatóan még ennél is többet fizetnek majd az olajcégek.
Várhatóan még a tavalyi rekordot is megdöntő osztalékot fizet a világ öt legnagyobb olajcége (BP, Shell, Chevron, ExxonMobil, TotalEnergies) – jósolja az Energiagazdasági és Pénzügyi Kutatóintézet (Institute for Energy Economics and Financial Analysis, IEEFA).
A 2022-es naptári év után összesen 104 milliárd dollárt fizettek ki osztalékok és részvényvisszavásárlások formájában. Abban az évben az olajcégek bődületes nyereségekre tettek szert: az olajárak magasak voltak, az orosz-ukrán háború és az uniós szankciók következményeképp pedig Európában az energiaárak az egekbe szöktek.
Bár az árak 2023-ban normalizálódtak, visszatértek a háború előtti szintekre, az eddigi osztalékfizetési döntések, részvényvisszavásárlási manőverek alapján az IEEFA-nál úgy kalkulálnak, a 2023-ra vonatkozó kifizetések magasabbak lesznek, mint a 2022-esek.
Összehasonlításképpen: 100+ milliárd dollár nagyjából az éves magyar központi költségvetés kiadási főösszegével egyenlő.
Nem meglepő módon a környezetvédőket, illetve a zöld politikusokat felháborítják ezek a vaskos osztalékok - emlékeztet cikkében a Guardian. Miközben a globális felmelegedés egyre nagyobb problémákat okoz, a nagy olajcégek nem saját környezetterhelésük mérséklésére költenek, hanem osztalékokat fizetnek. Részben – vélhetően – azért, hogy a busás kifizetésekkel tereljék el a befektetők figyelmét a vállalatok ellen fokozódó közfelháborodásról.