A telephely üzemeltetője nem jelentette be a hatóságnak, hogy veszélyes, akár rákkeltő anyagokat tárolnak, és a gyár területén sem rakott ki figyelmeztető táblákat.
Munkavédelmi és kémiai biztonsági jogsértések miatt összesen közel 14 millió forint bírságot szabtak ki az Iváncsán épülő akkumulátorgyárra. A Fejér Vármegyei Kormányhivatal közleménye nem említi a cég nevét, de a 680 milliárd forintból épülő akkumulátorgyárról van szó.
Korábban a hvg.hu is írt arról, hogy a dél-koreai SK Innovation telephelyén tárolt toxikus és rákkeltő tulajdonságú veszélyes vegyi anyag miatt tizennégyen rosszul lettek június elején. Ezt követően a kormányhivatal munkavédelmi és kémiai biztonsági eljárást is indított a vállalkozással szemben.
A vizsgálat megállapította azt is, hogy a veszélyes anyagok tárolását nem jelentették be és a dokumentációjuk is hiányos. A mulasztások miatt a kormányhivatal a vállalatra 10 millió forint kémiai biztonsági bírságot szabott ki, valamint kötelezte hiányzó dokumentáció pótlására, aminek a cég a közlemény szerint részben már eleget is tett.
A Nagy Akkubotránytérkép - összegyűjtöttük a gyárak környezetszennyezéseit, baleseteit és szabályszegéseit
Rosszullétek, tűz, robbanás, habzó csatornák, halálos kimenetelű munkahelyi balesetek - az elmúlt másfél évben több alkalommal hallhattunk hasonló híreket az épülő és a már működő akkugyárakról. A beruházások bírálói és az érintett helyiek ezekre is hivatkozva tiltakoznak folyamatosan a beruházások ellen, a kormánypárti politikusok viszont azzal érvelnek, a gyárak a legszigorúbb előírások szerint működnek.
Kiderült az is, hogy a cég nem jelentette be előzetesen, hogy rákkeltő anyagokkal fog dolgozni. Továbbá nem helyezték ki a veszélyre utaló biztonsági jelzéseket, és a belépést sem korlátozták. Mindezen túl a rákkeltő anyaggal érintkező személyek részére az előírás szerinti öltöző-, mosdó- és zuhanyzóhelyiség sem volt biztosítva, és dokumentációs hiányosságokat is megállapított a hatóság. A munkavédelmi szabályok miatt 3,78 millió forintos bírságot szabott ki a kormányhivatal.
A hatóság jelezte, az ott dolgozók és a környéken élők védelme érdekében a jövőben is rendszeres ellenőrzéseket fognak tartani a telephelyen.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.