Vállalkozás Lengyel Miklós 2023. június. 22. 15:36

Egymilliárd dollárra perli régi munkahelyét a kirúgott Nissan-főnök

Carlos Ghosn, aki nem is olyan rég még a Renault-Nissan-Mitsubishi autósóriás elnök-vezérigazgatója volt, egy cselló tokjában hagyta el Japánt 2019-ben, ahol korábban letartóztatták. Most rágalmazás és hitelrontás miatt perli a Nissant.

16 milliárd dollár a japán autógyár tőzsdei értéke, ennek csaknem 5%-át akarja kiperelni a libanoni menedzser – közli a Bloomberg. Carlos Ghosnt 2018 végén vették őrizetbe, miután saját cége azzal gyanúsította, hogy adóbevallásában csalt, és saját céljaira használta fel a Nissan pénzét. Ghosn mindent tagad, és azt állítja, hogy a japán igazságszolgáltatás elfogult a külföldiekkel szemben. Az egykori sztármenedzser nem hagyhatja el Libanont, mert az Interpol nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene, amely az egész világra érvényes.

2021-ben egy amerikai állampolgárt és fiát az USA kiadta Japánnak, ahol el is ítélték őket, mert jó pénzért szöktették meg egy cselló dobozában Carlos Ghosnt Japánból. Az üzletembert 2022-ben Franciaországban is perbe fogtak, mondván, saját céljaira használta fel a Renault pénzét. Carlos Ghosn erre azt válaszolta, hogy ha szabadon mozoghatna, akkor minden vádban tisztázná magát. A menedzser azt állítja, az egész akciót a Nissan azért indította meg ellene, mert attól tartott, hogy összeolvasztja a japán autógyárat a francia Renault-val.

Japánban nem könnyű a külföldi menedzserek sorsa

A libanoni-brazil menedzser az első volt Japánban, aki egy óriás cég élére került, mert sikeres költségcsökkentési módszereivel szép pénzt hozott a Nissannak, amelyet összeházasított a Mitsubishivel is, hogy növelje az exportkapacitást.

Carlos Ghosn eredményei Franciaországban is figyelmet keltettek, és 2005-ben rábízták a Renault vezetését. A Nissan-Mitsubishi-Renault a világ legnagyobb autógyára lett: megelőzték a Volkswagent. Csakhogy Japánban úgy vélték, nekik nem érdekük a nagy egyesülés: nem akartak a Renault ázsiai részlegévé válni. 2018 november 19-én Carlos Ghosnt letartóztatták Japánban, és ezt követően mind a Nissan, mind a Mitsubishi leváltotta vezérigazgatói posztjáról. A Renault egy kicsit tovább kitartott mellette, de végül 2019-ben ők is nyugdíjazták. Óvadék ellenében Japánban kiengedték a börtönből, azután Libanonba csempészték. Carlos Ghosnnak több állampolgársága is van, de azért választotta Libanont, mert ez a kis ország nem adja ki polgárait, bárhonnan is kérik azt.

Mi lesz a Nissan-Renault házassággal, amelyet Carlos Ghosn hozott össze? Kezdetben olyan hírek terjedtek el, hogy válás lesz a vége, de most a Bloomberg arról számolt be, hogy új házassági szerződést köt a Renault és a Nissan, amely abban különbözik az előzőtől, hogy csökkenti a francia fél beleszólási jogait a japán autógyár ügyeibe.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.