Vállalkozás hvg.hu 2023. június. 15. 15:32

„Gondoskodó Elbocsátás Programot” indított a magyar Electrolux

Az egykori dolgozóikat segítenék ezzel, hogy könnyebben el tudjanak helyezkedni. A cég körülbelül 600 munkavállalóját bocsátja el októbertől.

A nyíregyházi Electrolux még februárban jelentette be, hogy nem folytatja tovább a hűtőszekrények gyártását nyíregyházi gyárában, az indok a cég szerint a megváltozott üzleti környezet és alacsony kereslet volt.

Emiatt több hullámban, hozzávetőleg 600 főt bocsátanak el a cégtől októbertől, az utolsó termelési nap várhatóan december 15. lesz.

Nem csak Magyarországon ütött oda a hűtőgépgyártóknak a recesszió

Bezárja nyíregyházi gyárát az Electrolux, 650 dolgozónak kell új állást találnia. A kormány szerint van elég munkalehetőség a környéken. Hasonló helyzetben van a világelső Whirlpool is.

Most pedig Szentpéteri Ferenc, az Electrolux Magyarország ügyvezető igazgatója, az Electrolux nyíregyházi gyárának igazgatója jelentette be, hogy sikerült megegyezniük a szakszervezetekkel az úgynevezett Gondoskodó Elbocsátás Programról, illetve egy, a munkatársak megtartását ösztönző juttatási rendszerről is.

A cég közleménye szerint a Gondoskodó Elbocsátás Program része például, hogy munkaidőben tartanak információs fórumokat, ahol a dolgozók a munkaviszonyuk megszüntetésével kapcsolatos jogi tudnivalókról, a szükséges adminisztratív lépésekről kapnak tájékoztatást, de segítséget kapnak a munkaerőpiacra történő kilépéshez is.

Az Electrolux ugyancsak ingyenes pszichológiai konzultációt és reziliencia tréninget is biztosít minden munkavállalónak. Ezenfelül lesznek álláskeresési tréningek is, melynek célja, hogy „gyakorlatias álláskeresési ismeretek elsajátításával a munkát keresők képessé váljanak az önálló álláskeresésre, friss önéletrajzzal, fotóval és motivációs levéllel rendelkezzenek, és a lehető legrövidebb időn belül újra munkába tudjanak állni”. Akik pedig részt vesznek a tréningen, azoknak szeptemberben állásbörzét is szerveznek.

Electrolux

A cég közleménye szerint ezenfelül képzési, átképzési anyagi támogatást is nyújtanak munkavállalóinak. Ezekre eddig már közel 300-an jelentkeztek, a legnépszerűbbek az idegennyelvi és a könnyűgépkezelői-képzések.

Lesz még úgynevezett Munkából – Munkába program is, melynek keretében a programra regisztrálókat munkaviszonyuk végét követően további 3 hónapig támogatják, például az állásinterjúkra való felkészüléssel, állások közvetítésével, illetve pályaorientációs és pályakorrekciós szakmai tanácsadással.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.