A háború miatt 2022-ben nagyon magasak voltak az energiaárak – erre pedig a kkv-k is ráfaragtak, mert a magas árakon kötöttek 2023-ra szerződéseket.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) azt kéri a kormánytól, hogy fontolja meg a fix áras energiaszerződések azonnali felülvizsgálatát és piaci árszinthez igazítását
– közölte az MKIK hétfőn. A kamara azt írta, hogy a hozzájuk érkező vállalkozói jelzések alapján „indokolt és szükséges az energiaszerződések felülvizsgálata”, ugyanis a kkv-k nagy része „a jelenlegi piaci árhoz képest viszonylag magas áron kötötte meg fix áras szerződését tavaly ősszel és kényszerült bele 2022-ben a fix áras szerződéskötésbe”. Érvelésük szerint a kkv-k hosszú távon nem tudják elviselni ezeket a kedvezőtlen árakat.
A fix áras szerződések korábban pont kiszámíthatóságot biztosítottak a vállalkozói szektornak, azonban a háború miatt az energiahordozók ára tavaly az egekbe szökött. Ez azért jelentett kiemelten nagy problémát, mert a vállalkozások nagyon magas áron szerződtek le az energiabeszállítókkal 2023-ra – vagyis hatalmasat buktak az akkori árak miatt.
Ötszörösére nőtt az energiaköltsége tavaly a hazai cégek közel felének
Tízből nyolc társaság a számlák értékének minimum megtriplázódásáról számolt be.
Az MKIK szerint a vállalkozások 265 euró/megawatt áron szerződtek, ezért itt érdemi beavatkozás szükséges. A kamara azonban úgy szeretné elérni a szerződések módosítását, hogy azzal a vállalkozásoknak bürokratikus dolga ne legyen – vagyis hogy az állam automatikusan végezze el a korrekciót, ne kelljen emiatt újraszerződniük, tárgyalniuk a feleknek.
Parragh László: Nem érdemes foglalkozni azokkal, akik szerint el kellene törölni a kamarai hozzájárulást
Gyenge képességű képviselőkről is beszélt a kamara elnöke. „Én azt gondolom, hogy ezek olyan hangok, amikkel igazából nem érdemes foglalkoznunk." Ezt válaszolta Parragh László a , amikor arról kérdezték, mit gondol azokról, akik szerint az ötezer forintos kamarai hozzájárulást el kellene törölni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.