Az eMAG-nál ősz vége óta ez a megoldás került előtérbe, miután a személyi kölcsönökre most már akár 20 százalékos is lehet a THM.
Tavaly októberhez képest 80 százalékponttal, novemberben pedig 96 százalékponttal volt magasabb az áruhitelre történő vásárlások száma az eMAG-nál, vagyis nagyjából kétszer annyian élnek ezzel a lehetőséggel náluk, mint egy évvel ezelőtt, derül ki a társaság keddi közleményéből. A fejlemény mögött minden bizonnyal az áll, hogy jelenleg a személyi kölcsönökre akár 20 százalékos THM-et (teljes hiteldíj mutatót) is fizethet egy ügyfél.
A 0 százalékos kamatozású, köznapi nevén "ingyenhitel" forgalma az előző évhez képest 46 százalékkal nőtt az áruházláncnál októberben és novemberben. Az első féléves forgalmi adatokat vizsgálva 2022-ben tavalyhoz képest 20 százalékkal nőtt a hiteltömeg. A 0 százalékos THM-es hitelek aránya a teljes hitelforgalmon belül 10 százalékkal magasabb, mint tavaly ilyenkor.
Az ünnepi vásárlási szezon eddigi részében "ingyenhitellel" a legtöbb eMAG-vásárló okostelefont, háztartási nagygépet, televíziót és laptopot vásárolt. Idén összességében 20 százalékkal több ilyen vásárlást regisztráltak az üzletekben, mint 2021 első tíz hónapjában. A legtöbb áruhiteles vásárló Budapestről és Pest megyéből, Baranya megyéből, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből adja le a rendelését.
Azért sem meglepő fejlemény, hogy egyre többen élnek a hitelfelvétellel, mert novemberben már Európa legrosszabbja volt a magyar inflációs adat. De az ingyenhitelnek is vannak veszélyei. Az RTL Híradója pár hete arra hívta fel a figyelmet, hogy 0 százalékos áruhitel felvételénél, ha valaki késik a fizetéssel, akkor elvész a kedvezmény, és hamar akár 39 százalékos kamatozású kölcsön is kerekedhet belőle, a normál kamatszinttel.
Idén nagyon nem éri meg hitelből karácsonyozni, akár 30 százalékos is lehet a kamat
A jegybank arra figyelmeztet, hogy "a hitel nem ajándék."