Vállalkozás hvg.hu 2022. október. 07. 09:35

Eltűnt egy évente 25 millió lőszert gyártani képes gépsor Magyarországon

Egy Kalasnyikovba való lőszergyártó sorról van szó. Háborús helyzetben ez több kérdést is felvet.

Eltűnt egy évente 25 millió lőszer gyártására alkalmas gépsor Magyarországról – ezzel a címmel kezdődik a 24.hu által feltárt szövevényes ügy. A cikk érintettje a Borsodi Általános Gépgyár Kft. (BSGÉP). Ennek megszerzése iránt érdeklődött korábban Balajti László, a titkosszolgálatok egykori vezetője, de Pintér Sándor jobbkeze, Tasnádi László is tárgyalt az ügyben. Végül azonban Mikó István, az ISD Dunaferrnél is felbukkant válságmenedzser lett a befutó, legalábbis ő azt állítja, hogy megvette az orosz vállalkozó, Jurij Shabajkin üzletrészét, és ezzel beszállt a BSGÉP-be.

Az ügy egy fontos előzménye a 24.hu szerint, hogy bár Mikó állítása szerint megállapodott Shabajkinnal, ezt a másik tulajdonos, Papp Csaba nem fogadta el, ezért Mikó perre ment. Papp ezzel szemben azt állítja, nincs is szerződés, illetve nem tudtak bemutatni olyat, ami Shabajkin részének eladását és a visszavásárlási opciót hitelt érdemlően bizonyítaná. Szerinte érvénytelen volt az üzletrészszerzés, erre hivatkozva semmisségi pert kezdeményezett a bíróságon.

A cégnyilvántartásban azóta sem látszik mozgás, nem jutottak dűlőre a vitás felek, Mikó és Papp Csaba között pedig több fronton is megy a pereskedés. Mindeközben a tárgyalásokon egyre magasabb körökbe vezető szálak sejlenek fel – írja a lap. A cikk alapján amúgy nem is a tulajdonszerzés körül forog az ügy, sokkal inkább a vagyonelemek körül. Ezek itt pedig haditechnikai eszközöket jelentenek.

A cikk egy lőszertöltő gépsort is megemlít, amit a BSGÉP importált, majd egy ponton felajánlotta az államnak. Úgy tudni, nem utasították vissza, sőt a honvédelmi tárcánál egy ügyintézőt is kijelöltek a hadieszköz átvételére. A folyamat maga egyébként – teszi hozzá a 24.hu – nem lehetett egyszerű átadás-átvétel.

A bírósági perek anyagából azt lehet még kihámozni a portál szerint, hogy később tovább kavarodott a helyzet, és a gépsor elemei már nincsenek a BSGÉP birtokában. A Pénzügyminisztérium közben állította, hogy a lőszergyártó visszakerült a szállító országba, azaz Törökországba, a török illetékesek viszont azt közölték, hogy náluk nincs.

(Nyitóképünk illusztráció.)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.