Vállalkozás hvg.hu 2022. szeptember. 19. 19:30

Sinkó Ottó szerint Magyarország súlyos recesszió előtt áll

A Videoton Holding társ-vezérigazgatója úgy látja, a szolgáltatószektorban is megszaporodhatnak a csődök, az építőiparban pedig már most halmozódnak a problémák.

Súlyos recesszió fenyegeti Magyarországot az egekbe emelkedő energiaárak miatt, ami a foglalkoztatás visszaesésével járhat, ezért támogatási programra van szükség a vállalatok számára, hogy ne vesszenek el a munkahelyek – mondta Sinkó Ottó a Portfolio.hu-nak adott interjúban. A Videoton Holding társ-vezérigazgatója üdvözölte a kkv-támogatási bejelentéseket, azonban úgy vélte:

ha nem érkezik meg az energiaintenzív iparágakba az érdemi állami segítség, akkor jön a létbizonytalanság.

„Miközben Európában számtalan országban könnyítenek a vállalatok helyzetén, jelenleg Magyarországon az állami beavatkozás mindeddig a választókra irányult, akiknek azonban nem elegendő úgy segíteni, hogy eközben a munkahelyükkel nem foglalkozunk” – vélekedett Sinkó.

Szerinte mindenki megpróbálja megtartani a nehezen felvett dolgozókat, de hogy erre a vállalkozások pénzügyileg mennyi ideig lesznek képesek, azt nem tudni. „Az energiaárak sokszorozódása a magas energiahányaddal működő vállalkozásokat érinti különösen negatívan, ami miatt sokaknak télire korlátozni, vagy akár szüneteltetni kell a működést”. Úgy látja:

a szolgáltatószektorban is megszaporodhatnak a csődök, és az építőiparban is halmozódnak már a problémák.

Sinkó Ottó úgy látja, ha Európa nem talál megoldást az energiaproblémára, akkor sokat veszíthet. Mint mondta, az Egyesült Államokban és a Távol-Keleten nem szálltak el úgy az energiaárak, ez pedig komoly versenyképességi problémát okozhat.

Sinkó szerint az egyetlen „jó hír” világszinten, hogy a közelgő recesszió talán le tudja törni a megemelkedett globális inflációt. Magyarországgal kapcsolatban azonban nem ilyen optimista. „Magyarországon magas az államadósság, ami nehéz világgazdasági helyzetben komoly gondot jelent. Ráadásul a saját valuta is sújt bennünket, aminek a leértékelődése fűti az inflációt, így a forintot kénytelen megvédeni a kormány és az MNB” – mondta.