Vállalkozás Lengyel Miklós 2022. május. 06. 18:08

Rekordprofit a Shellnél – egyre többen követelnek különadót Nagy Britanniában

Nem sokkal azután, hogy a másik brit olajóriás, a BP is rekord nyereséget jelentett az első negyedévről, a Shell is közölte: csaknem háromszorosára nőtt a profit. A rezsi rendkívüli mértékben növekedett Nagy Britanniában, és emiatt egyre több család küszködik megélhetési gondokkal.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

9,13 milliárd dollárt tett ki az első negyedév nyeresége a Shellnél, és ez az optimista előrejelzéseket is felülmúlta. Tavaly ez 3,13 milliárd dollár volt. Csakhogy akkor még nem volt energiaválság. Az újraindulás a Covid-világjárvány után óriási energiakeresletet jelentett, amelyet tovább fokozott Putyin háborúja Ukrajna ellen.

A Shell nagy hazai riválisa 6,2 milliárd dolláros nyereséget ért el az első negyedévben, ez tízéves rekord. Ben Van Beurden vezérigazgató azzal indokolta a rekordprofitot, hogy az az energiabiztonságot szolgálja.

Az ellenzéki Munkáspárt már régóta javasolja az energiaóriások különadóját. A bejövő hatalmas összegből a szegényebb háztartások rezsibefizetéseit támogatná. Boris Johnson kormánya ennek ellenáll, mondván ezzel elriasztanák a befektetőket az energiaszektorban. Rishi Sunak pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogyha az energiaóriások nem fektetik be újra a rekordrofit nagy részét, akkor számíthatnak különadóra.

Bernard Looney, a BP főnöke azt mondta, hogy 18 milliárd fontos beruházást terveznek Nagy Britanniában. Ezen akkor sem változtatnának, ha a kormány végül is mégiscsak bevezetné a különadót.

Olajár az égben

A rekordprofitok oka az, hogy az év elején egy hordó Brent olaj 79 dollárt ért, mostanában ez 111 dollár. Az áremelkedést elsősorban Putyin Ukrajna elleni háborúja váltotta ki. Az USA és Nagy-Britannia nem vesz orosz olajat, az Európai Unió pedig olajembargót tervez.

A Shell 3,9 milliárd dollárt veszített azzal, hogy feladta orosz érdekeltségeit. Ezek főként Szahalin szigete körül voltak a Távol-Keleten. Nem minden Oroszországgal kötött szerződését mondta fel a Shell, a cseppfolyósított földgáz szállításáról szóló hosszú távú megállapodás még érvényben van.

Van Beurden vezérigazgató úgy nyilatkozott, hogy a rekordprofit legnagyobb részét a Shell arra akarja költeni, hogy vezető szerepet játszon az áttérésben a környezetkímélő energiahordozókra. A Shell 25 milliárd dollárt akar beruházni a következő évtizedben, ennek 75%-a a megújuló energiaforrásokra jut.

Az olaj és a földgáz árának emelkedése mindenütt a világon növeli a megélhetési költségeket – fűzi mindehhez hozzá a BBC. Az infláció az Egyesült Királyságban 7%, ez harmincéves rekord. A Bank of England emelte az alapkamatot, hogy megpróbálja megfékezni az inflációt, amelynek egyik fő oka az olaj- és a gázár emelkedése.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.