Vállalkozás hvg.hu 2022. március. 30. 10:56

Hiába kezelnek százmilliárdokat az állami közérdekű alapítványok, sokuknak se címe, se e-mail elérhetősége nincs

Se honlap, se email cím, de még az ajánlott leveleket sem veszik fel, azonban a kuratóriumok tagjai és elnökei sok százezres vagy milliós díjakat vesznek fel.

Tíz olyan, sokmilliárdos vagyonnal rendelkező, az állam által alapított, közszolgálati feladatokat ellátó közérdekű alapítvány van, aminek még honlapja és e-mail-címe sincs – írta meg a 24.hu. A lap szerdai cikke szerint ez úgy derült ki, hogy kutatásba kezdtek az alapítványok után, hogy megtudják, pontosan mire fordítják, hogyan használják azt az összesen több mint ezermilliárd forintos vagyont, amit az államtól kaptak, valamint hogy milyen illetményt vesznek fel a szervezetek vezető tisztségviselői.

A Lázár János vezetésével működő Jövő Nemzedékek Földje alapítvány Pasaréti úti villájában munkaidőben sem reagált senki az újságírók csengetésére, sőt még a későbbi ajánlott levelet is visszaküldte a posta, mert a címzett „nem kereste”. Annyi azonban kiderült az alapítvány vagyonnyilatkozatából, hogy Lázár havi 950 ezer forintot vesz fel belőle, azonban a politikus egy másik alapítványból havi egymillió forintot is kap.

A Szabadság téri Bankcenter épületébe két olyan alapítvány van bejegyezve, amiket Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter alapított, ezek a Közép-Európai Oktatási Alapítvány, valamint a Közép-Európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány. Mindkettő elnöke Szijjártó államtitkára, Magyar Levente. A Bankcenter recepciósai azonban mit sem tudtak az alapítványokról, elmondásuk szerint visszaküldik a nekik érkező leveleket, mert „nem tudunk róluk semmit”. Az alapítványoknak postaládájuk sincs, az ajánlott leveleket a lap valóban visszakapta.

Nem léteznek az interneten olyan nagy egyetemeket megszerző alapítványok sem, mint a Debreceni Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem és az Állatorvosi Egyetem alapítói jogait gyakorló szervezetek. Szintén nincs fent a neten a Demeter Szilárd által elnökölt Magyar Kultúráért alapítvány sem. A Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatójának alapítványa egy februári kormányhatározat szerint 48 milliárdos állami támogatást kapott, azonban saját székhelye sincs: székhelyként a Petőfi Irodalmi Múzeum címét jelölték meg.

A Mol-Új Európa alapítványról annyit tudni, hogy 43 millió Mol-törzsrészvényt kapott az államtól, ami akkori értéken kb. 87 milliárd forintot ért. A Mol beletett ugyanennyit. Az alapítvány postai úton válaszolt az újságíróknak: kuratóriumuk elnöke, Miklósa Erika operaénekes 1,2 millió forintot kap, a tagoknak egymillió jut havonta. A lap kérdéseire a Mol-Új Európai Alapítványon kívül csak a Haszmann Alapítvány, a Mathias Corvinus Collegium (MCC), valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet (MATE) fenntartó alapítvány válaszolt.

A MATE-ből Csányi Sándor, a kuratórium elnöke nem vesz fel tiszteletdíjat, Nagy István agrárminiszter és Lázár János viszont egy-egy millió forintot havonta igen. Orbán Balázs államtitkár szintén nem vesz fel fizetést, viszont a kuratóriumi tagok fejenként másfél millió forintot kapnak.

Bár Varga Mihály pénzügyminiszter a kuratóriumi elnöke, mégsincs semmilyen elérhetősége a Polgári Művelődésért Alapítványnak. Az alapítvány az államtól 3,5 milliárd forintnyi ingatlanvagyont kapott.

(Címlapképünkön a Bankcenter épülete látható.)

Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.