Ráijesztett a Gazprom a gázpiacra.
A Gazprom szerdára csak a tranzitkapacitás 20 százalékát foglalta le a Jamál-Európa vezetéken – írta a Reuters. Mivel ez arra utalhat, hogy visszafoghatják a leszállított gáz mennyiségét, a világpiaci gázár óriásit ugrott, a keddihez képest közel 60 százalékkal, 193 euróra drágult a gáz, és ugyan azóta korrigált 150 euró környékére, ez így is nagy drágulást jelent a korábbiakhoz képest.
Robert Habeck német gazdasági miniszter épp valami hasonlóról nyilatkozott hajnalban: mint mondta, felkészülnek a legrosszabb forgatókönyvre is, arra az esetre, ha az oroszok egyáltalán nem küldenének gázt. Mint mondta, a tavaszt és a nyarat gond nélkül kibírja Németország, annyi gáztartalékuk van, de a következő télre megoldást kell találni, ha mást nem, akkor a régi szénerőművek üzembe helyezését.
A Jamál-Európa az Északi áramlat mögött a második legfontosabb orosz gázszállítási útvonal Európa felé: Oroszországból elindulva Fehéroroszországot és Lengyelországon át vezet Németországba.
A Lengyelországot átszelő Jamál vezetéken mostanában kevés szállítás zajlik, sőt a szállítások több alkalommal megfordultak (vagyis Németországból továbbított gázt a vezeték Lengyelországba). Ebből egyesek néha arra következtetnek, hogy Oroszország „elzárja a gázcsapot” – valójában eddig mindig kiderült, hogy az oroszok egyszerűen nem kaptak megrendeléseket Nyugatról, ezért nem használják a Jamált, illetve kapacitásokat sem kötnek le a vezetéken.
Egyébként a német hálózatüzemeltető adatai szerint március 1-e este 9-től épp Németország irányába zajlottak szállítások, ráadásul nem is csekély mennyiségben.
Az Északi Áramlat 2 vezetéket építő cég épp kedd este indította meg a fizetésképtelenségi eljárást.
Az ukrajnai háborúról szóló percről percre tudósításunk ide kattintva érhető el.