Strómanok vezette kamucégekkel pályázott egy férfi, aki egymilliárdra húzta le a vállalkozásfejlesztési programot. A gyanúsítottra és társaira, akik ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás miatt nyomoznak, a NAV bevetési egysége csapott le. A nyomozók ingatlanokat zároltak, autókat, készpénzt foglaltak le, a rajtaütésről készült felvételeken fegyvernek tűnő tárgyak is előkerülnek a páncélszekrényekből.
Valótlan tartalmú vállalkozásfejlesztési pályázatokkal csalt el milliárdos hitelösszeget egy 12 fős nyugat-dunántúli bűnszövetkezet. Az esetről a NAV számolt be Facebook-oldalán, közzétéve a gyanúsítottak elfogásakor készült videofelvételeket is. Az adóhatóság szerint a 12 gyanúsított közül két ember letartóztatását már el is rendelte a bíróság.
A társaság egyik tagja az elmaradott régiókban működő vállalkozások fejlesztésére szolgáló kamatmentes hitelprogramot igyekezett megcsapolni úgy, hogy kamucégekkel pályázott. Annak érdekében, hogy elrejtse kilétét, egy londoni lakcímet is bejegyeztett, a szálakat pedig egy pénzügyi szakember ismerősével mozgatta itthonról.
Az összesen hét kamucég új robottechnikai eszközök beszerzésére pályázott a nulla százalékos hitelért. Az elnyert pénzből pedig
a bűnszövetséget irányító férfi szlovák cégétől vásároltak többszörösen túlárazott, rég elavult technológiájú robotkarokat.
Ezekről kiderült, hogy már egy évtizede nem gyártják, a benyújtott dokumentációk, a rajtuk lévő gyártási számok és címkék is hamisítványok voltak.
A NAV szerint a valótlan szerződések, teljesítési igazolások és számlák alapján a hét cég egyenként 150 millió forintot hívott le jogosulatlanul, a pénzt pedig közvetlenül a beszállítónak, vagyis a szlovák cégnek utalta ki a bank.
A pályázó társaságok valós tevékenységet sosem végeztek a robotkarokkal, a társaságok java részét azóta fel is számolták vagy végelszámolták. A vállalkozások és az élükre ültetett strómanok szerepe pusztán annyi volt, hogy a lehívott hitelösszegeket – pár tízezer forintos jutalékért – átjátsszák a bűnszervezet irányítójának.
A rajtaütés során a nyomozók autókat, értéktárgyakat és készpénzt foglaltak le, és ingatlanokat is zároltak, de a fenti videófelvételen fegyvernek tűnő tárgyak is előkerülnek, amik láthatóan nem a NAV akciócsoportjának eszközei.
A jelenlegi adatok alapján a bűncselekménnyel okozott teljes, egymilliárd forintot meghaladó kár megtérül. A gyanúsítottak vallomásai alapján képbe került egy ismeretlen budapesti férfi is, aki a strómanok felhajtásáért felelt, az őt alkalmazó cég telephelyét az Online Számla rendszer segítségével azonosították, majd az adóhatóság Merkur bevetési egysége ütött rajta.
A NAV különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás miatt nyomoz. A csalás irányítói letartóztatásban vannak, a strómanok felhajtója bűnügyi felügyelet alá került. Az elkövetők akár 10 évet is kaphatnak – írták.