A támogatás visszakövetelésére tett javaslatot a hivatal az uniós CT-beszerzések ügyében. A GVH már korábban lépett és 1,6 milliárd forint bírságot szabott ki.
Az Európai Csalás Ellenes Hivatal (OLAF) most lezárult vizsgálata szerint is csalás volt a 9 milliárd forint uniós támogatásból vásárolt CT-k és röntgenek beszerzése, ezért a támogatás visszakövetelésére tettek javaslatot Brüsszelnek – írja Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a Facebookon.
Az ügyről először Hadházy 2016-ban számolt be a Korrupcióinfón. „Az egészen primitíven és nyíltan zajló csalás lényege az volt, hogy néhány »csomagoló cég« (akik a nyugati orvosi eszközöket »átcsomagolják«, majd tesznek rá egy két-háromszoros árcédulát) kartellezve, dupla áron adta a CT- és röntgenkészülékeket egy 9 milliárdos projektben egy sor magyar kórháznak” – írja a képviselő.
Milliárdokat lophattak el az egészségügy fejlesztésére adott uniós pénzekből
A GVH kartellgyanú miatt vizsgálódik már lassan harmadik éve, a gyanúsítottak jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkeztek.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is vizsgálatot indított az ügyben, 2020-ban azt közölték, hogy az érintett cégek felosztották egymás között a Környezet és Energia Program keretében kiírt közbeszerzéseket. Egységesen és folyamatosan tanúsított versenykorlátozó magatartásuk ráadásul az egyik legsúlyosabb versenyjogi jogsértésnek minősül – közölték. Összesen 1,6 milliárd forintnyi bírságot szabott ki a GVH.
Az ügyben 2020-ban a rendőrség is nyomozni kezdett, miután az OLAF bejelentette, hogy vizsgálatot indítanak.
(Képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.