Vállalkozás hvg.hu 2021. december. 22. 13:52

Kikutatta a GVH, miért fizetnek egyesek jóval többet ugyanazért az építőanyagért, mint mások

A fa építőanyagok kereskedelmével foglalkozott a GVH.

A GVH egyaránt vizsgálta az erdőgazdaságok, a fafeldolgozók, az építőanyagok piacán jelentős szerepet betöltő beszerzési tárulások, az építőanyag-kiskereskedők és a kivitelezők piaci magatartását. A versenyhatóság az eljárás során meghallgatta a különböző szereplők véleményét a piaci folyamatokról, illetve ütköztette az eltérő szakmai álláspontokat – közölte a GVH.

A GVH emellett – a NÉBIH-hel együttműködve – összehangolt helyszíni kutatásokat is folytatott országszerte, számos vállalkozást pedig adatkéréssel keresett meg. A vizsgálat egyelőre nem tárt fel olyan piaci magatartást, amely versenyfelügyeleti eljárás megindítását tenné szükségessé, ugyanakkor több olyan piaci probléma is akad, amely a versenyre hátrányosan hathat.

Ezek megoldására a GVH jelentéstervezetében négy javaslatot fogalmazott meg.

  1. Az egyes kiskereskedők árai jelentős szórást mutatnak, tehát ugyanaz a termék jelentősen eltérő árakon kapható különböző építőanyag-kereskedéseknél. Ezeket azonban a fogyasztók nem tudják összehasonlítani, ezért kiszolgáltatottak a kereskedőknek. A GVH ezért azt szeretné elérni, hogy a fa építőanyagok kiskereskedelmével foglalkozó vállalkozások számára kötelező legyen aktuális áraikat mind a honlapjukon, mind a fizikai értékesítési pontjaikon közzétenni.
  2. A hatóság szeretné elérni a fenyőt helyettesítő fatermékekre vonatkozó – jelenleg is folyó – kutatások és innováció további állami ösztönzését, szerintük ugyanis ezzel kiválthatnának sok importterméket, amivel természetesen csökkenne hazánk importfüggősége. Ilyen fejlesztés lehet például a lágy lombos fafajtákból előállított építőelem.
  3. A GVH szeretné azt is, hogy a kormány alakítson ki szorosabb (elsősorban elektronikus adatszolgáltatáson alapuló) együttműködést azon államokkal, amelyek hazánkba jelentős mennyiségű faipari terméket exportálnak. Ezáltal ugyanis jobban nyomon tudnák követni a fatermékek országhatárokon átívelő mozgását.
  4. A GVH a kutatása során azzal is szembesült, hogy egyes fa építőanyag-forgalmazók elavult, nem digitalizált készletnyilvántartási és ügyviteli rendszerekkel dolgoznak. Ezért elérnék, hogy kötelező legyen a számukra az elektronikus ügyviteli rendszer használata, akár állami támogatással is.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.