Vállalkozás hvg.hu 2021. december. 14. 15:36

Indulhat a Rába, a HungaroControl és a HM-cégek holdingba szervezése

Katonai és polgári jellegű cégek “védelmi ipari” holdingba szervezésének nyit utat egy friss törvénymódosítás. A kormányzat szerint nincs szándék az állami cégek – például a HungaroControl – eladására, azok a holdingba szervezés után visszakerülnek a védett nemzeti vagyon körébe.

Elfogadta az Országgyűlés azt a sok kérdést felvető, a végszavazás előtti utolsó pillanatban kormánypárti javaslatra módosított salátatörvényt, amely egy sor, eddig “védett”, többségi állami tulajdonú vállalkozást kiszervezett a “nemzeti vagyonban tartandó” körből, de a kormányzat ígérete szerint csak átmenetileg.

A hvg.hu is írt róla, hogy az egyes vagyongazdálkodási tárgyú rendelkezésekről szóló törvényjavaslatban eredetileg nem szerepelt, továbbá a plenáris és szakbizottsági vitában sem került szóba az, amit az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságában (TAB) a kormánypárti tagok módosítójukkal nem sokkal a végszavazás előtt javasoltak.

A HungaroControl felel a polgári légi irányításért
MTI / Kovács Tamás

A TAB-javaslat indítványozta a „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonban tartandó állami tulajdonban álló társasági részesedések” közül törölni a katonai jellegű HM Armcomot, HM Currust, HM Arzenált, a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálatot (100%-ban állami tulajdonúak) és az 50%+1 szavazatnyi állami tulajdonban álló RÁBA Járműipari Holdingot.

Ellenzéki politikusok attól tartanak, hogy a módosítással megnyílna az út ezen cégek állami részesedésének privatizációja előtt. Ám a TAB-ülésen Fónagy János, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára jelezte: csak átmeneti lépésről van szó, mert a cégek egy holdingba kerülnek, azután pedig a holding visszakerül a védett állami vagyoni körbe.

Eladhatóvá tenné a Fidesz a HungaroControlt és a HM több cégét

Nem világos, mi a szándéka a kormánypártoknak azzal, hogy öt, többségében kizárólagos állami tulajdonban álló cég esetében feloldaná az eddigi, törvényben rögzített eladási tilalmat. Az egyik cég a légiirányító HungaroControl, ahol a sztrájkot is minden eszközzel akadályozza a kormányzat.

A salátatörvény végszavazásánál ezt a lépést jóváhagyta az Országgyűlés, így indulhat a holdingosítás. A végleges törvényszövegből kiderül, hogy az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. kerül majd vissza a védett vagyoni körbe, vagyis várhatóan ebbe a társaságba olvasztják be valamilyen módon – vélhetően leánycégekként – a fent említett vállalkozásokat.

Ehhez még egy átnevezésre is szükség lesz, ugyanis a tervezett holding ezen a néven nem létezik. Van viszont egy 100%-ban állami tulajdonú Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt., méghozzá az ITM fennhatósága, tulajdonosi joggyakorlása alatt. A vállalkozást idén tavasszal alapították, a vezérigazgatója pedig Jakab László, Palkovics László innovációs miniszter főtanácsadója. A nyártól már ez a cég gyakorolta a tulajdonosi jogokat az alábbi cégek felett:

  • a tavaly lecserélt vezetőségű győri Rába Járműipari Holding,
  • a belügyminiszter által alapított, mentő- és tűzoltóautókat összeszerelő BM Heros,
  • a ZalaZone zalaegerszegi tesztpályacég,
  • a repülőgép-karbantartó Aeroplex, a Honvédelmi Minisztérium rövidítését nevében viselő HM ArmCom, HM Arzenál és HM Currus,
  • valamint a nemrég 8 milliárd forintért korszerűsített HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat, vagyis a polgári légiirányítás.

Több száz milliárdért ráfekszik a hadiipari fejlesztésekre a kormány

A befektetők gyárakat építenének Magyarországon, az ott készülő fegyverekkel aztán exportpiacokat hódítanának meg.