Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Nem világos, mi a szándéka a kormánypártoknak azzal, hogy öt, többségében kizárólagos állami tulajdonban álló cég esetében feloldaná az eddigi, törvényben rögzített eladási tilalmat. Az egyik cég a légiirányító HungaroControl, ahol a sztrájkot is minden eszközzel akadályozza a kormányzat.

Csaknem féltucat, jelenleg nemzetgazdasági vagy más kiemelt kormányzati szempontból „védett”, vagyis eladási tilalom alá eső gazdasági társaság esetében megszüntetnék a kormánypártok ezt a tilalmat, a cégeket pedig kivennék a kötelezően állami tulajdonban tartandó vállalkozások listájáról.

A hvg.hu információi szerint ezt, a nemzeti vagyonról szóló törvényt módosítani javasló kormánypárti előterjesztést is az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságának ma 13 órakor kezdődő ülésén bocsátják szavazásra, a javaslat parlamenti végszavazása pedig december 14-én várható.

A javaslat szerint egyes honvédelmi cégek, továbbá a légiforgalmi irányítással kapcsolatos feladatokat ellátó HungaroControl üzletrésze, részvénye kikerül a kizárólagos nemzeti vagyonkörből.

Konkrétan: a „HM Armcom Zrt. 100%-a”, a „HM Currus Zrt. 100%-a”, a „HM Arzenál Zrt. 100%-a”, a „HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. 100%-a” és a „RÁBA Járműipari Holding Nyrt. 50%+1 szavazata” kikerül a törvény védett köréből.

A kormánypárti előterjesztők nem indokolják ennek a változtatásnak a szükségességét, sem azzal, hogy például cégstruktúra változás készülne (mondjuk állami holding kialakítása, mivel létrejön a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.), sem azzal, hogy privatizációs szándék állna a háttérben.

A HungaroControl elméletileg lehetővé váló értékesítése azért különösen érdekes, mert a cég az utóbbi időben azzal került a hírekbe, hogy távozott a vezérigazgatója, és az ott dolgozó légiirányítók sztrájkolni akarnak, de ezt a kormányzat minden eszközzel igyekszik megakadályozni, így legfeljebb forgalomlassítani tudnak.

Távozik posztjáról a HungaroControl vezérigazgatója, Szepessy Kornél

A légiforgalom-irányító társaságnál az igazgatóság egyik tagja veszi át ideiglenesen az irányítást.

Miközben a légiirányító céget „kiszervezi” a kormány a védett nemzeti vagyonkörből, és eladhatóvá teszi, a Liszt Ferenc repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.-t éppenséggel mindenáron vissza akarja vásárolni. Az ez irányba tett legutóbbi lépés, hogy a Budapest Airport tulajdonosai a cég közös átvilágítási eljárását kezdeményezték a magyar kormánynál.

A Budapest Airport tulajdonosa megtehette az első lépést az eladás felé, átvilágítják a céget

Az AviAlliance szerint a magyar kormány elfogadta a feltételeket a hivatalos tárgyalások megkezdéséhez.