79 százalékot nőtt a magyar szálláshelyek vendégéjszakáinak száma a tavaly októberihez képest, hiszen most sokkal könnyebben utazhatnak a külföldiek ide. A 2019-es állapotra visszatérni még sok időbe telhet, ráadásul az infláció elviszi a bevételnövekedést.
Egy év alatt 79 százalékkal nőtt a magyarországi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal az októberi adatot. Ez óriási növekedés, de valójában nincs sok ok az örömre: nagyrészt annak köszönhető, hogy tavaly októberben alig voltak turisták, a járvány negyedik hulláma alatt többen mertek őszi pihenésre elmenni valahová, mint a második hullámban. Ha a 2019. októberivel hasonlítjuk össze, akkor ez 31 százalékos csökkenést mutat.
A növekedés fő oka az, hogy az ide látogató külföldiek vendégéjszakáinak száma egy év alatt 557 százalékkal nőtt. Budapesten 401 ezer, vidéken 293 ezer éjszakát töltöttek a külföldiek a szálláshelyeken, míg tavaly ilyenkor a határzár időszakában 42 ezer, illetve 62 ezer volt ez a két szám. 2019 októberében viszont, még a járvány előtt 866 és 478 ezren állt a számláló, tehát jól látszik,
a gigantikus növekedés még mindig nem volt elég arra, hogy visszatérjen a turizmus a régi szintre.
A magyar turisták is kicsit bátrabban mernek már utazni az országon belül: az 1 millió vendégéjszaka 20 százalékos növekedést jelent 2020 októberéhez képest.
A legnépszerűbb turisztikai régió a magyarok körében még októberben is a Balaton volt, ahol a belföldi vendégéjszakák valamivel több mint ötödét regisztrálták, a külföldiek pedig Budapestre és környékére utaztak legszívesebben, 61 százalékuk oda ment.
2021 első tíz hónapjában összességében 3,1 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a magyar szálláshelyeken, mint 2020 január-októberében. Ez első ránézésre furcsának tűnhet, mert tavaly az év több időszakában is komoly lezárások voltak, idén sokkal kevesebb ideig tartott a korlátozás a tavasszal, azóta pedig folyamatosan javul a helyzet. A magyarázat az, hogy a járvány előtti két hónap, 2020 januárja és februárja elképesztően jó időszaka volt a magyar turizmusnak, minden téli rekord megdőlt akkoriban, olyan sokan érkeztek akkor, hogy emellett eltörpül az éves stataisztikában két lezárásokkal teli időszak összehasonlítása.
A szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron számolva 4,2 százalékkal magasabb idén, mint tavaly január és október között volt, vagyis az infláció elviszi a bevételnövekedést.