Két tranzakció során többségi szavazati jogot szerzett a VKontakte orosz közösségi oldalt üzemeltető cégben a Gazprom orosz gázipari óriás. Százmilliós látogatottságú oldal került így az ellenőrzése alá.
Megszerezte a közel százmilliós látogatottságú Vkontakte közösségi oldal, a tulajdonképpeni orosz Facebook feletti ellenőrzést a Gazprom orosz gázcég jelentette a Moscow Times.
A Gazprom részben a Sogaz biztosító révén vált tulajdonossá, amikor a biztosító megvásárolta Aliser Uszmanov orosz milliárdos 45 százalékos tulajdonrészét az MF Technologiesban, amely az egyik tulajdonosa a közösségi oldalt üzemeltető cégek.
A Moscow Times jelezte, hogy a Gazprom, valamint a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz közel álló üzleti körök által alapított Sogaz a - részleteiben nem ismert - tranzakció révén 25 százalékos szavazati jogosultságot szerzett a VK Groupban, amely a Vkontakte mellett más internetes cégeket is irányít.
Ezzel párhuzamosan a Gazprombank 45 százalékra növelte az MF Technologiesban korábban meglévő 36 százalékos tulajdonrészét, majd ezt átadta a Gazprom Mediának.
A tranzakciók nyomán a Gazprom - leányvállalatai révén - 50 százalék feletti szavazati joghoz jutott a VK-ban.
Pénteken be is jelentette lemondási szándékát Borisz Dobrodejev, a VK vezérigazgatója, egyben Uszmanov szövetségese. A céget nyolc éve irányító vezető szerint addig marad a poszton, míg ki nem nevezi utódját.
A Gazprom Media közölte, a VK “független cég” marad. A Moscow Times ugyanakkor emlékeztet rá, hogy a Kreml fokozatosan növeli az ellenőrzést az orosz internet felett, miután a hagyományos médiafelületek már közvetve vagy közvetlenül az ellenőrzésük alá kerültek. Emlékezetes eset volt az orosz Google-nek nevezett Yandexé, amikor az FSZB a KGB utódja, igényt nyújtott be a techcégnél különböző felhasználói adatok ellenőrzésére.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.