Az érintettek és a szakszervezet azt mondta a Magyar Narancsnak, jobbára azokat rúgják ki, akik részt vettek a munkabeszüntetésben. A makói Continental a globális gazdasági helyzetre hivatkozik.
Júliusban létszámcsökkentés kezdődött a makói Continental-gyárban, ahol tavasszal sztrájkoltak a munkások – írja a Magyar Narancs. A lapnak többen is azt mondták, hogy a leépítés jellemzően azokat érinti, akik részt vettek a munkabeszüntetésben, a gumigyár viszont tagadta ezt.
Tavaly nyáron a Continental makói cége, a Contitech Fluid Automotive Hungária Kft. akkori vezetése egyoldalúan felmondta a 23 éve érvényes kollektív szerződést. A makói üzemben működő három szakszervezet egyike, a Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) tiltakozott az egyoldalú lépés, valamint az ellen, hogy az üzem – a rabszolgatörvény adta lehetőségekkel élve – variáljon a dolgozók munkaidőkeretével. A sztrájkkal elérte az MGSZ, hogy egy új kollektív szerződést tudjanak kötni, ebben azonban azóta sem történt lényegi előrelépés a Magyar Narancs szerint.
Véget ért a sztrájk a Continental makói üzemében
A dolgozók ezúttal határozatlan ideig tartó sztrájkba kezdtek.
Változott viszont a cég vezetése, az új ügyvezető érkezése után pedig elkezdődött a létszámcsökkentés is a lap szerint. Hajdú Roland, az MGSZ titkára azt nyilatkozta: többségében azokat bocsátották el, akik részt vettek a sztrájkban. Nyilvántartást ők ugyan nem vezetnek sem a sztrájkolókról, sem az elbocsátottakról, előbbieket viszont – a bérszámfejtésre hivatkozva – listázta a cég.
Ha tényleg azért küldenek el valakit, mert sztrájkolt, az jogszerűtlen, de az elbocsátásoknál nem erre hivatkoznak – mondta a lapnak egy munkavállaló, akit elküldtek. (A nevét nem vállalta, mert azt hallotta, a környékbeli üzemek számontartják, ki az, aki „sztrájkra hajlamos”, és nem veszik fel.) Elmondása szerint évtizedeket volt a cégnél, jó munkaerőnek számított, mások betanítását is rábízták. A sztrájkban részt vett. A gazdasági helyzetre hivatkozva váltak meg tőle.
A létszámcsökkentés okáról és az elbocsátás szempontjairól a Magyar Narancs kérdéseire azt írta a Continental: sikerük záloga, hogy megtartsák a legjobb munkásokat, de a globális helyzet miatt tartós kapacitásfelesleg állt elő. Ehhez „a létszámot is hozzá kell igazítanunk, aminek következtében sajnos a bérelt, illetve a saját állományú létszámot is csökkentenünk kell”. A lap úgy értesült, hogy az elbocsátásokkal párhuzamosan új embereket is vesznek fel. Erre úgy reagált a cég, hogy fizikai munkakörbe nem keresnek munkavállalót.
A Magyar Narancs megemlítette azt is, hogy az elbocsátás mellett munkavédelmi okokra hivatkozva megtiltotta a kft., hogy a más részlegen dolgozók írásos engedély nélkül beszélgessenek egymással. Információik szerint azonban egyetlen baleset sem volt még beszélgetés miatt; aki pedig más részlegről jön a dolgozókhoz, az például a szakszervezeti vezető.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.