A jelenségnek nem az az oka, hogy a magyar szakemberek be vannak táblázva, hanem a szlovák kormány határtálépésre vonatkozó szigorítása.
Győr-Moson-Sopron megyébe nyugatról és Szlovákiából is érkeznek fogászati páciensek, de olyannyira, hogy egyes rendelőkben a betegek felét, akár háromnegyedét is a csallóközi régióból érkezők adják. Illetve: adták eddig. Ahogy ugyanis a Telex megírta, a legfrissebb határátlépési szigorítás miatt a magánpraxisok már jóval kevesebb pácienst tudnak fogadni, mint korábban. Az említett szigorítást nem a magyar, hanem a szlovák oldal vezette be, idén júliustól. Ez utóbbi lényege, hogy a külföldre utazóknak – ha nincsenek beoltva – hazatérésük után kötelező a kéthetes karantén, és ebből csak negatív PCR-teszt felmutatásával szabadulhatnak. A tiltakozások hatására a szlovák alkotmánybíróság felfüggesztette az oltatlanokra vonatkozó karanténkötelezettséget.
A Telexnek nyilatkozó egyik győri magánpraxis orvosa azt mondta, hogy a júniusi statisztikája alapján napi tizenöt-húsz ellátott paciensből átlagban tíz szlovákiai volt. De ez még július 9-e, a már említett szigorítás volt tapasztalható. A minap már csak két páciens érkezett a határ túloldaláról, a napi átlag jelenleg három-négy. Akik jelentős számú szlovákiai klienssel számoltak eddig, a Telexnek azt mondták:
minimum a harmadával, vagy még jobban lecsökkent a túloldalról érkezők száma.
A cikkben példaként felhozott győri rendelőben eddig sem kértek oltási igazolványt, a bejelentkezésnél ki kell azonban tölteni a szokásos kérdőívet, hogy lázas-e a páciens, beteg-e valaki a környezetében, stb. A váróban fertőtlenítőt kell használni, egy időben pedig védőfóliát húztak a betegek cipőjére.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.