Az éves beszámoló elmaradásáért büntetett a jegybank.
Két, egyenként egymillió forintos bírságot szabott ki kedden a Magyar Nemzeti Bank olyan cégekre, amelyek a határidőre nem tették közzé az éves beszámolójukat. A Kartonpack megbírságolásáról külön írtunk – ez az ügy azért figyelemre méltó, mert egy olyan cégről van szó, amelyet tavaly a járvány miatti veszélyhelyzetre hivatkozva átvett az állam, azóta történtek azok a szabálytalanságok, amelyek miatt a bírság járt. A másik megbüntetett vállalat, az OTT-ONE Nyrt. neve is ismerős lehet azoknak, akik a járvány körüli híreket figyelték:
ez a cég a lélegeztetőgép-beszerzés egyik – igaz, nem a legnagyobb – szereplője.
A magyar kormány korábban rajtuk keresztül is szerzett gépeket Kínából. Csakhogy problémás összefonódásokat találtunk: a hvg.hu, illetve a hvg360 írta meg tavaly júliusban, hogy az OTT-ONE egy felügyelőbizottsági tagja tulajdonosa annak a cégnek, amely több mint 6 milliárd forintért üzembe helyezheti a kínai lélegeztetőgépeket.
Miután ezt megírtuk, az OTT-ONE elnök-vezérigazgatója azt közölte, hogy az összeférhetetlenségről a sajtóból értesült, a cég „elzárkózik az efféle összeférhetetlen tevékenységtől”, és visszahívják az érintett felügyelőbizottsági tagot.
A vesszőfutás ez után is folytatódott, a MNB tavaly októberben bennfentes kereskedés miatt megbírságolta a céget 5 millió forintra, valamint egy részvényesét 10 millióra – a vállalat keresetet adott be a saját bírsága ellen. A jegybank aztán idén áprilisban felfüggesztette a cég részvényeinek tőzsdei kereskedését, azzal az indoklással, hogy a vállalat hiányosan, lényegi információkat elhallgatva tette közzé, hogy a könyvvizsgálója rendkívüli felmondással visszaadta a megbízását.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.