Vállalkozás hvg.hu 2021. május. 18. 11:46

Amióta az állam átvette a Kartonpackot, nem készült egy beszámoló sem, bírságolt az MNB

Ritkán történik meg, hogy a jegybank egy állami többségi tulajdonú céget bírságoljon a szabálytalanságok miatt, de most egymillió forintra büntette az MNB a Kartonpackot.

A Magyar Nemzeti Bank 1-1 millió forint felügyeleti bírsággal sújtotta a Kartonpack és az OTT-ONE tőzsdei kibocsátókat, mert nem tették közzé az éves jelentéseiket határidőn belül.

A Kartonpack története azért különösen érdekes, mert egy olyan cégről van szó, amelyben a legnagyobb tulajdonos a magyar állam – a Budapest Értéktőzsde honlapján lévő adatok szerint a részvények 61 százaléka az állami MNV Zrt.-é. A céget tavaly áprilisban a járvány miatti veszélyhelyzetre hivatkozva állami felügyelet alá vették, de hogy miért volt szüksége az államnak a járvánnyal összefüggésben egy dobozgyárra, az sem akkor, sem azóta nem derült ki. Ez után a kirendelt kormánybiztos gyorsan leváltotta a vállalat vezetőit. Még abban a hónapban új könyvvizsgálót választottak, az éves beszámoló elfogadását határidőn túlra, az auditálási feladatok elvégzése utánra ígérték – emiatt már akkor felfüggesztették a tőzsdei kereskedést a cég részvényeivel.

Csakhogy a beszámoló nem készült el azóta sem: nemhogy a 2019-ről szóló jelentéssel nem készültek el, a 2020-as első félévit sem adták le.

Az MNB a kedden közzétett határozatában ismételten felszólította a Kartonpackot, hogy legkésőbb december 31-ig tegye közzé 2019. és 2020. évi éves jelentését, illetve a 2020. I. félévéről készített féléves jelentését. A rendszeres tájékoztatási kötelezettségének megsértése miatt a jegybank 1 millió forint felügyeleti bírságot is kiszabott a cégre.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.