Vállalkozás hvg.hu 2021. április. 20. 15:47

Bloomberg: Hollandia diplomáciai útra vitte a magyar kormány eljárását az Aegon ügyében

A kormány állítólag a bajba jutott magyar cégeket védené azzal, hogy miniszteri engedélyhez köti a külföldi felvásárlásokat. A veszélyhelyzeti rendelet alapján megvétózták, hogy egy osztrák csoport megvegye a holland Aegon magyar leányát.

A holland kormány aggodalmának adott hangot magyar tisztviselők felé, miután a magyar kormány blokkolta a holland Aegon biztosító helyi leányának eladását a Vienna Insurance Groupnak (VIG)írja a Bloomberg. Az üzeneteket diplomáciai csatornákon keresztül továbbították – állítják a nevük elhallgatását kérő források. Se a holland, se a magyar fél nem kommentálta a lap értesüléseit, ahogy az Aegon sem. A Vienna Capital annyit árult el, hogy még egyeztet a magyar pénzügyminisztériummal, de részleteket nem közölt.

A HVG is úgy értesült, hogy a tervezett tranzakció budapesti vétója után a színfalak mögött azért több is történt.

Orbán Viktor Ausztriából is, Hollandiából is, egészen magas politikai szintről kapott telefont, hogy adjon zöld utat a két nagy európai biztosító transzparens üzletének.

Ám a magyar kormányfő nem tágít attól, hogy a magyar piacon hangsúlyos szerepet játszó társaság „nemzeti” kézbe kerüljön. Biztosítói körökben suttogják is egy ideje, hogy kiébe: természetesen az utóbbi időben ebben az üzletágban is intenzíven terjeszkedő Mészáros Lőrincébe.

„Világossá tettük, hogy negyed évszázados magyarországi működés után nem tartjuk magunkat külföldi befektetőnek. A régió vezető biztosítójaként minden érintett országban partnerségre és konszenzusra törekszünk a köz- és a magénszféra szereplőivel egyaránt. Hosszú távon gondolkodunk a magyar piacban is, ezért valamennyi minisztériummal és hatósággal folytatjuk a tárgyalásainkat” – szögezte le a HVG-nek Wolfgang Haas, a Vienna Insurance Group szóvivője.

A holland Aegon ugyanakkor visszafogott, optimista nyilatkozatot tett a HVG-nek: bíznak a tárgyalások sikerében, és egyelőre semmilyen más forgatókönyvben nem gondolkodnak a magyar leányuk jövőjét illetően – jelentette ki Dick Schiethart szóvivő.

Az Aegon-ügyről ebben a cikkben írtunk részletesen:

Az Aegon is valamelyik havernál landolhat, a kérdés csak az, mikor és hogyan

Megakadályozta a kormány az Aegon biztosító eladását. Minimum gyanús, hogy tette ezt egy olyan szabály alapján, amelyet egy nappal a tranzakció bejelentése előtt hozott.

Március 29-én jelentették be, hogy az Aegon Magyarország a jövőben a régió legnagyobb biztosítótársasága, a bécsi központtal működő Vienna Insurance Group tagjaként működik tovább. A tranzakció egyébként a biztosító magyar, a román, a lengyel és a török leányvállalatait érinti, az Aegon vezérigazgatójának korábbi közlése szerint a vételi összeg 830 millió euró.

A kormány 2020 májusában egy veszélyhelyzeti rendeletben miniszteri engedélyhez kötötte a stratégiai vállalatokban történő külföldi tulajdonszerzést. A jogügyletet a rendelet szerint akkor kell bejelenteni, ha a külföldi befektető a tulajdonszerzés, a kötvény tulajdonjogának megszerzése vagy a haszonélvezeti jog megszerzése következtében a stratégiai társaságban közvetlenül vagy közvetetten legalább 10 százalékos részesedést szerez, és a befektetés összértéke eléri vagy meghaladja a 350 millió forintot.

György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára 2020 júniusában azt mondta egy konferencián, a kormány a bajba jutott, kiszolgáltatott magyar vállalkozásokat kívánja megvédeni az agresszív külföldi felvásárlásoktól. Leszögezte, hogy

természetesen semmilyen olyan egyesülési szándékot és tulajdonszerzési szándékot nem fog a kormány akadályozni, amely mindkét félnek az egyértelmű érdeke,

és azt látja a kormány, hogy a nemzetgazdasági érdeket sem sérti. Ha az akvizíció az érintett hazai vállalat előnyére válik, akkor nem fogjuk tiltani – fűzte hozzá.

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.