A boltokban dolgozók negyven százalékának nem telik mindennap gyümölcsre vagy zöldségre, de gondot okoz nekik egy cipővásárlás vagy a számlák befizetése is.
Egészen lesújtó képet mutat egy friss felmérés a kereskedelemben dolgozók anyagi helyzetéről, illetve mentális egészségéről – írja a Népszava. A kutatás a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) a kérésére készült tavaly ősszel, az online felmérés kérdéseire 1133 dolgozó válaszolt. A háromnegyedük a négy nagy kiskereskedelmi áruházlánc – Auchan, Penny, Spar, Tesco – valamelyikében dolgozik, ezen kívül az OBI munkavállalói válaszoltak még nagy számban.
A felmérés szerint
- a dolgozók negyede nem tud mindennap húst tenni az asztalra;
- 40 százalékuknak nem telik zöldség-gyümölcs napi fogyasztására;
- 54 százalékuk nem tudja idejében lecserélni a családtagok elnyűtt ruhaneműit;
- 45 százalékuknál nincs a családtagoknak minden évszakra 2 pár cipője;
- a saját autó 42 százalékuk számára elérhetetlen cél;
- a megfelelő méretű lakás az 58 százalékuknál hiányzik.
A cikk szerint a fentieken kívül a lakás megfelelő kifűtése vagy a rezsi időben történő befizetése negyedüknek okoz gondot, nyaralni pedig a 70 százalékuk nem tud elmenni.
A KASZ a felmérés eredményeit magával vitte az év eleji bértárgyalásokra, a cikk szerint egyes vezetők megdöbbentek a felmérésen. A KSH szerint egyébként a kereskedelemben dolgozók nettó átlagkeresete 248 ezer forint, míg a felmérés szerint a dolgozók nettó 198 ezer forintos fizetésről számoltak be.
A felmérés rákérdezett a dolgozók egészségügyi helyzetére is. Ebből kiderült, hogy harmaduk küzd valamilyen krónikus betegséggel, ötödük rossznak vagy nagyon rossznak ítéli meg egészségi állapotát. A mentális helyzetük ennél is sokkal rosszabb: kétharmaduk állandóan vagy gyakran fáradt, kimerült.