Ma az ország háromszáz településén nincs semmilyen alapvető cikkeket árusító üzlet.
A bezárt kistelepülési boltok újranyitására, a meglévők korszerűsítésére lehet majd pályázni a kormány által beígért 45 milliárdos fejlesztési program keretében – erről Zs. Szőke Zoltán az Áfeosz-Coop Szövetség elnöke beszélt a Magyar Nemzetnek. A szakember kiemelte: az elmúlt években a hatéves bérmegállapodást követően több olyan kisvállalkozás került veszteséges helyzetbe, ahol nem tudták kitermelni a kötelező emeléseket az alacsony forgalom melletti kevés árrésből. „Az árrés 70-80 százalékát kellett a bérekre, járulékokra költeniük, ami végül több helyütt boltbezárásokhoz vezetett” – fogalmazott, hozzátéve, jelenleg nagyjából 300 településen nincs semmilyen alapvető bolt.
A pénz, amelyre a kétezernél kisebb lélekszámú településeken lehet pályázni, ehhez képest nem az élőmunka-terhek csökkenését célozza. A másfél ember ellátási területét érintő pályázatról Zs. Szőke Zoltán azt mondta: a támogatásokból az ellátatlan településeken új üzletek épülnének és újranyithatnak a korábban bezárt egységek. Kérhetnek pénzt a működő boltok korszerűsítésére is, a beruházások keretében nem csak energiahatékonysági fejlesztéseket végezhetnek, de bővíthetik a szolgáltatások körét: az elképzelések szerint olyan központokat alakítanának ki, ahol a bolt mellett posta vagy gyógyszertár is működik.
A kistelepülési boltok nehéz helyzetéről 2020 tavaszán, a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások idején forgattunk:
Ha nem kapnak segítséget, eltűnhetnek a boltok a kistelepüléseken
A korlátozások kezdete óta szívesebben vásárolnak helyben az emberek, már ahol még megvan a bolt és napi friss áru - erről beszélt a hvg.hu-nak Tóth László, az Unió Coop vezetője. Miskolcon és Sajóecsegén jártunk, hogy megtudjuk, hogyan boldogulnak a kisboltok a járvány idején. Videó.
Vezetőképünk illusztráció