Vállalkozás Lengyel Miklós 2020. december. 01. 18:23

Kína korlátozza a ritkaföldfémek exportját

December elsejétől életbe lépett a törvény, melyet Pekingben egyértelműen fegyvernek szánnak az USA-val folyó kereskedelmi háborúban. Egyelőre ennek nem lesz hatása az exportra – írja a pekingi Global Times, de ez változhat.

A ritkaföldfémek árai máris megindultak felfelé, mert a piac felkészül arra, hogy Peking visszafoghatja az anyagok exportját, amelynek egyik legfőbb importőre épp az Egyesült Államok. Az elektronikai ipar mellett a hadiipar is sokat használ fel ezekből – figyelmeztet a Global Times arra utalva, hogy az USA-ban és másutt rakétákba és tankokba is beépítenek ritkaföldfémeket.

Nagyobb a kereslet, mint a kínálat – erre mutat rá egy magát megnevezni nem kívánó menedzser, aki Kancsouban mágneseket gyárt ritkaföldfémekből. "Július óta nagyon megnőtt a kereslet a mágneseink iránt, de nem tudunk eleget gyártani, mert a piacon nincs elég ritkaföldfém. Emiatt lehet csökkenés az exportban is, de drasztikus visszafogás nem várható, mert Kína betartja a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) szabályait" – fogalmazott.

A december elsejétől érvényes törvény egyértelműen az USA ellen irányul: "Amerika számára értelmetlen vállalkozás, hogy kínai ritkaföldfémeket chipgyártáshoz használja fel, amelyeket azután nem enged a Huaweinek eladni" – vázolja fel a helyzet ellentmondásosságát a fémek kereskedelmével foglalkozó kamara korábbi alelnöke. Csou Sucsienn utalt rá: nyilvánvalóan megtorló akcióról van szó Trump kereskedelmi szankcióival szemben.

A ritkaföldfémek stratégiai szerepéről ebben a cikkben olvashat bővebben:

Van Kínának egy fegyvere, amitől Washingtonban, Brüsszelben és Moszkvában egyformán félnek

Az okostelefonoktól az elektromos autókon át a vadászgépekig mindenbe kellenek ritkaföldfémek, és a világ kitermelésének nagy része Kína kezében van.

Az új törvény nemcsak a ritkaföldfémekre vonatkozik, hanem sok olyan technológiára is, amelyeket a hadiipar is felhasznál. Minden ilyen esetben különleges kormányzati exportengedély kell. Ha pedig valaki megszegi a törvényt, akkor tízszeres büntetést fizet.

Az exportengedélyek kiadása teljes mértékben Peking politikájától függ – hangsúlyozza a Global Times arra utalva, hogy Bidennek nyilvánvalóan számolnia kell majd ezzel is, ha megpróbálja helyreállítani az USA és Kína Trump által megtépázott kapcsolatait.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.