Az MTÜ vezérigazgatója szerint tavasszal is mindent megtettek a turizmusért, most is mindent megtesznek majd, de az emberéletnél nincs fontosabb.
Frissítés: A közlemény eredeti formája szerint Guller Zoltán bértámogatásról, a munkabérek kifizetésének részleges átvállalásáról is beszélt. Később azonban a Kormányzati Tájékoztatási Központ újabb közleményben jelezte, hogy Guller valójában mégis mást mondott.
Újabb támogatást biztosít a kormány a turizmusnak – jelentette ki az MTI-nek Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója szerdán. A most bejelentett intézkedések között a kormány a turizmusban-vendéglátásban és a szórakoztató, illetve szabadidős tevékenységet nyújtó vállalkozások számára
adó- és járulékfizetési kedvezményekről döntött, továbbá a szálláshely-szolgáltatókat foglalásaik kieséséből származó költségeinek megtérítésével segíti át a nehéz időszakon.
Guller Zoltán elmondta: a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban (NTAK) regisztrált szálláshelyek számára az állam megtéríti a november 8-ig beérkezett, a zárás utáni 30 napra vonatkozó bevételkiesés 80 százalékát. Ennek feltétele, hogy a munkavállalókat ne bocsássák el, és a dolgozók megkapják a fizetésüket erre az időszakra. Az NTAK-adatok alapján novemberre 928 ezer vendégéjszakát rögzítettek, ami közel nettó 15 milliárd forint értékű támogatást jelent több mint 11 ezer szolgáltató részére.
Kedd éjféltől az éttermek vendéget nem fogadhatnak, vendég csak azért mehet étterembe, hogy elvitelre vásároljon. A házhozhszállítás adminisztratív terheit a kormány csökkenti, és a taxisok is bevonhatóak e feladat ellátásába. Az éttermeknek nem kell járulékot fizetniük a dolgozóik után a következő 30 napra azzal a feltétellel, hogy munkávállalóikat nem bocsájtják el és megkapják a fizetésüket. Az új rendelet a szabadidős és szórakoztató tevékenységet végző szolgáltatók számára is kedvezményt biztosít, akiknek a dolgozóik után erre a 30 napra szintén nem kell járulékot fizetni. Ebbe a csoportba tartoznak mások mellett a mozik, színházak, múzeumok, állatkertek, sportlétesítmények, edzőtermek, konferenciák és bemutatók, a szórakoztatóiparban dolgozók. Az üzemi étkezdék továbbra is nyitva tarthatnak.
A szóban forgó rendelet szerdától hatályba is lépett – emlékeztetett Guller. Azt is hozzátette: az emberéletnél nincs fontosabb.
A szállodaipar Orbán korábbi bejelentése alapján nem részesül a vendéglátást segítő járulékkedvezményből és bértámogatásból, amire Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének vezetője, a Continental Group ügyvezető igazgatója azt mondta, ezt a lépést „nem tudják értelmezni”. A szállodai foglalások 80 százalékos visszatérítésének az ötlete szerinte azért „nem túl szerencsés” megoldás, mert a koronavírus-járvány során megváltoztak a foglalási szokások és jellemzően mindenki az utolsó pillanatban foglal. Éppen ezért, alig van foglalás a következő egy hónapra, így az érdekvédelmi szervezet vezetője szerint ez önmagában nem elegendő ahhoz, hogy a szállodaipar megússza az elbocsátásokat.
A szállodákon és kocsmákon aligha segít a kormány mentőöve, az éttermeken talán
Felemásra sikerült a kormány szálloda- és vendéglátóiparra bejelentett első mentőcsomagja - véli Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, amely persze azért még látni szeretné a részletes szabályozást, illetve további kedvezményekért is harcolna. A kocsmák viszont nem optimisták, szerintük nulla bevétel mellett semmit sem ér a vendéglátósoknak adott az állami támogatás.