Vállalkozás hvg.hu 2020. október. 29. 08:04

332 millió forintot nyert a Ferencváros a BL-döntetlenjével

Jókora pénzdíj jár a Bajnokok Ligája csoportkörében minden egyes megszerzett pont után, ráadásul mivel ezt euróban fizetik ki, a gyenge forint is segít az FTC-nek.

Nemcsak a presztízs, a későbbi évek kiemelései és a továbbjutási remények életben maradása miatt volt fontos a Ferencváros számára, hogy 0-2-ről visszahozták döntetlenre a Dinamo Kijev elleni Bajnokok Ligája-meccset, euróban mérhető nyereséget is jelentett a pontszerzés.

Az összes olyan csapat, amely bejutott a Bajnokok Ligájába, automatikusan kap 15,25 millió eurót, azaz mostani árfolyamon több mint 5,6 milliárd forintot. Ehhez jön hozzá az, hogy a csoportkörben minden egyes megszerzett pont után automatikusan jár további 900 ezer euró, vagyis 332 millió forint.

Összehasonlításképp: az éves beszámoló szerint 2019-ben az FTC-nek 9,1 milliárd forint bevétele volt, ennek nagyjából a harmada az Európa Liga-csoportkörért járó pénzdíj.

Az UEFA a korábbi években emellett még a hazai nézőszámok alapján is adott prémiumot – hogy ezzel idén végül mi lesz, amikor a járvány miatt néhány országban lehetnek nézők, máshol nem, az egyelőre nem világos.

Az európai szövetség két éve vezetett be egy új pénzosztási rendszert, ami azt eredményezte, hogy amelyik klub sikeres, az a korábbiaknál sokkal több pénzt kap, annyit, hogy a legnagyobb klubok számára is érzékelhető a különbség. Ennek extrém példáját hozta a Bayern München, amely azzal, hogy az új pénzdíjazási rendszer első évében kiesett a legjobb 16 között, több pénzt kapott, mint egy évvel korábban, amikor elődöntős volt.

Hogy mennyire fontos ez a pénz a Ferencváros kasszájában, azt a két évvel ezelőtti események mutatják: 2018 nyarán nagybevásárlást tartottak, majd az Európa Liga első selejtezőfordulójában kiestek, így aztán a klubnak már a saját tőkéje is negatívba fordult át. Ez pedig egy hosszú és bonyolult UEFA-eljárás kezdetét jelentette volna, amelynek a vége a nemzetközi ligákból való kizárás is lehetett volna, két egymást követő ilyen év pedig már az NB I.-ből is kizárást jelent. Még jó, hogy jött a segítség: a jelentős mennyiségű közpénzből élő anyaegyesület, az FTC megvette a labdarúgó szakosztályt működtető cég tíz darab, 1000 forint értékű részvényét másfél milliárdért, azaz a névérték 150 ezerszeresén, így máris pozitív lett a saját tőke. Ha ez a részvényvásárlás a valós piaci árat mutatta volna, akkor a Ferencváros értékesebb lenne, mint a Manchester United, a Real Madrid és a Barcelona együtt.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?