Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A Mercedes-Benz eCitaro buszával indul a kormány zöldbusz-programja Debrecenben, amelytől a hazai buszgyártás felvirágoztatását is várják. A típust a BKV már 2019 nyarán kipróbálta.

A kormány által kezdeményezett és támogatott zöldbusz-program demonstrációs szakasza Debrecenben kezdődik szeptember 1-jén – jelentette be Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára hétfőn a Nagyerdőben, ahol bemutatták a mintaprojekt keretében egy hónapon át a városban közlekedő teljesen elektromos autóbuszt.

A minisztérium által kiadott közleményben sem Kaderják Péter, sem Balázs Ákos (Fidesz–KDNP), Debrecen városüzemeltetésért és környezetvédelemért felelős alpolgármestere nem említette, pontosan milyen buszról van szó. Kossa György, az elektromos buszt üzemeltető ITK Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: a bemutatott, keddtől Debrecenben közlekedő, Németországban készült kétajtós, alacsonypadlós autóbusz egy feltöltéssel több mint kétszáz kilométert tud megtenni. A közleményhez mellékelt képről derül ki, hogy egész pontosan egy Mercedes-Benz eCitaro típusú járműről van szó.

Nem meglepő, hogy a kormány zöldbusz-programja külföldi járművel startolt, Magyarországon ugyanis nincs értékelhető villanybusz-gyártás. Sőt Magyarország mind a mai napig nem lett buszgyártó nagyhatalom, pedig a kormány évek óta ambiciózus célokat fogalmaz meg.

Ennek a programnak az is célja, hogy megerősítsék a magyarországi buszgyártást, szeretnék, hogy a gyártásban elérje vagy meghaladja a 60 százalékot a hazai részarány. Erre minősített buszgyártói kört is létrehoznak, amelynek pályázatára július végéig nyolc hazai és külföldi gyártó jelentkezett – mondta el még augusztus közepén Palkovics László innovációs miniszter.

 

A kormány buszcsereprogramja fényévekre van attól, amiről eddig szó volt

A kormány elfogadta a nemzeti buszstratégiát. A korábban elhangzottakhoz képest nem háromezer buszt cserélnek környezetbarátra, nem három év alatt, és jórészt nem saját pénzből. És 2021-ig az se baj, ha az új busz dízelmotoros.

A magyar kormány határozata alapján 2022-től a 25 ezer lakosúnál nagyobb városokban már csak emissziómentes autóbuszokat lehet üzembe helyezni, ezek beszerzését a kormány anyagilag is támogatja. A program keretében tízéves időtávban 36 milliárd forinttal támogatja a kormány az elektromos buszok beszerzését. Tíz éven belül minden második busz környezetbarát lesz a nagyvárosok helyi közlekedésében.

A debreceni mintaprojektre visszatérve: a kormány 56 millió forintos támogatással biztosítja, hogy az elektromos autóbuszt egy hónapon keresztül térítésmentesen próbálják ki az utasok, majd a program következő szakaszában további 800 millió forinttal támogatják az első elektromos buszok beszerzését, amelyek Debrecen flottáját is gazdagítják majd.

A BKV, illetve utasai már 2019 nyarán teszteltek egy eCitarót.

 

Kormányközeli vállalkozók már alig várják a buszos szolgáltatások liberalizációját

A regionális busztársaságok összevonása után a kormány központosítja az új autóbuszok beszerzését, de a legújabb - immár harmadik - nemzeti buszstratégia már azzal is számol, hogy a jövő év végéig a helyközi járatok piacát a magántársaságok előtt is megnyitják.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.