A magyarok több, mint fele szerint nőtt az elmúlt három évben a korrupció, 73 százalék szerint csak korrupt módon lehet üzleti sikert elérni, mégis, a válaszadók csak 38 százaléka tartja elfogadhatatlannak a korrupciót.
Az Európai Bizottság közzétette a korrupcióról készített legfrissebb, 2019 decemberében végzett tematikus Eurobarométer felmérés eredményeit.
Az eredmények azt mutatják, hogy a korrupciót az európai polgárok 69 százaléka elfogadhatatlannak tartja.
A magyarországi válaszadók esetében ez az arány mindössze 38 százalék, ami a legalacsonyabb érték a felmérésben részt vevő tagállamok közül.
Pedig hozzászokhattunk a korrupcióhoz: Európában a megkérdezettek 71 százaléka véli úgy, hogy hazájában széles körben elterjedt problémát jelent a korrupció, míg Magyarországon a megkérdezettek 87 százaléka vélekedik így.
Ráadásul a magyarok 57 százaléka szerint az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban.
A magyarok 77 százaléka szerint az országban a korrupció az üzleti kultúra része, 73 százalék szerint az üzleti siker egyetlen módja az, ha vannak politikai kapcsolatok.
Európában a válaszadók 70, Magyarországon a 80 százaléka szerint a korrupció jelen van az országos közintézményekben, és a megkérdezettek több mint fele (EU: 53, Magyarország: 52 százalék) ugyanígy vélekedik a korrupció jelenlétéről a politikai pártok körében.
Uniós szinten a válaszadók kétharmada, Magyarországon pedig a 80 százaléka nem tartja kielégítőnek a magas szintű korrupciós ügyek kivizsgálását. Ugyanakkor mind uniós szinten, mind Magyarország esetében kisebbségben vannak azok, akik úgy érzik, hogy a korrupció kihat mindennapi életükre (EU: 26, Magyarország: 32 százalék).