Nehéz lesz vis maiorra hivatkozni idén kötött szerződés esetén, vagy ha másik gyártótól is beszerezhette volna a szükséges alapanyagot a cég.
A kínai beszállítókkal rendelkező magyar cégek külföldi vevőire is komoly hatást gyakorolhat a koronavírus és sokáig elhúzódó, költséges jogi következményekkel járhat, ha nem teljesítik időben a cégek a szerződésben vállaltakat. Ez számos iparágat érint: ilyenek például a high-tech és háztartási árucikkek, gépgyártás, textil- és ruházati szektorok. A kínai hatóságok a koronavírus-járvány megfékezése érdekében határozatlan időre lezártak például gyárakat, logisztikai központokat, vízi- és légikikötőket. A járványügyi korlátozások miatt egyre több, kínai beszállítókkal rendelkező hazai termelő és kereskedelmi cég nem tud eleget tenni a vállaltaknak és vis maiorra hivatkozva próbálnak mentesülni a szerződéses kötelezettségeik alól.
Ezt azonban mindig a szerződésszegőnek kell biztosítania és tovább bonyolítja, ha más állam jogát kell alkalmazni vagy éppen nem szabályozták részletesen a vis maior körülményeit. Míg a hazai Ptk. szerint szerződésszegéssel (pl. nem teljesítéssel, késedelmes teljesítéssel) okozott károk megtérítésének kötelezettsége alól akkor mentesülhet a fél, ha bizonyítja, hogy a szerződésszegést az ellenőrzési körén kívül eső, elháríthatatlan, kényszerítő jellegű, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény (vis maior) okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje, vagy az ezáltal okozott kárt elhárítsa. Ebbe beletartoznak a természeti csapások és a járványos is, azonban az idei évben megkötött szerződések esetében nehéz lesz a vis maiorra hivatkozni, mivel januárban már számolni lehetett a koronavírus miatti szállítási problémákkal és egyéb fennakadásokkal.
„A bizonyítás a szerződésszegő fél terhe, a vis maiorra való eredményes hivatkozáshoz szükséges bizonyítottság foka azonban esetről esetre eltérő, a körülmények alapos vizsgálatát igénylő folyamat – magyarázza Teleki Lóránt, a BDO Legal munkatársa. – Bizonyítani kell többek között, hogy a szerződésszegő féltől nem volt elvárható, hogy a kárt elhárítsa. Ha például a partner az alapanyagot kellő időben történő intézkedés mellett másik gyártótól is beszerezhette volna, és erre a szerződés feljogosította, akkor aligha fog mentesülni a szerződésszegés következményei alól.”