Vállalkozás MTI/hvg.hu 2019. november. 05. 05:39

740 milliárddal segít az Apple a kaliforniai lakhatási válságon

A világ egyik legnagyobb techcége úgy érzi, tennie kell a drága és kevés lakás okozta krízis ellen. Az akcióterv előtt civilekkel is tárgyaltak.

Az Apple 2,5 milliárd dollárt adományoz a kaliforniai lakhatási válság enyhítésére, csatlakozva ezzel a Google, a Facebook és a Microsoft hasonló erőfeszítéseihez - jelentette be hétfőn este a kaliforniai székhelyű cég.

Közleményében az Apple leszögezte: az összeggel elérhető árú bérlakások építését kívánja támogatni.

Kaliforniában különösen meredeken emelkednek az ingatlanárak, és a piacon nincs annyi megfizethető lakás, amennyit a térség gazdasági növekedésének üteme megkövetelne. Ezért egyre többen, leginkább kisebb pénzűek kénytelenek elköltözni az államból, köztük tanítók, tűzoltók, mentősök is.

AFP / Andrea Pistolesi

Az Apple közleménye emlékeztet arra, hogy egyedül San Franciscóból az idén április és június között mintegy 30 ezer ember költözött el, mert nem talált megfizethető otthont, és a San Francisco-öböl vidékén hét év óta nem volt ilyen alacsony a lakásvásárlások üteme.

"Még mielőtt a világ megismerte volna a Szilícium-völgy nevét, és még jóval azelőtt, hogy megjelentünk volna technológiánkkal a zsebünkben, mi már otthonunkként tartottuk számon ezt a vidéket, és mélységes civil felelősségünknek érezzük annak biztosítását, hogy továbbra is vibráló hely maradjon, amely élhető, ahol családot lehet alapítani és hozzá lehet járulni a közösség fejlődéséhez" - fogalmazott közleményében a számítógépes óriáscég

Az elérhető árú bérlakások építése "stabilitást, méltóságot, lehetőséget és büszkeséget jelent. S amikor mindez túl sokak számára válik elérhetetlenné, akkor tudnunk kell, hogy nem tartható tovább az az út, amelyen járunk, az Apple pedig elkötelezetten része akar lenni a megoldásnak" - hangsúlyozták.

A felajánlott 2,5 milliárd dollárból (mintegy 740 milliárd forint) 1 milliárd dollár egy alacsony árú lakásokat építő beruházási alapba kerül, egy másik 1 milliárdos alapot pedig az első lakásukat vásárlók jelzáloghitelének megsegítésére hoznak létre. További 300 millió dollárt az Apple tulajdonában lévő területeken építendő alacsony árú lakásokra, 150 milliót a San Francisco-öböl környékén megindítandó építkezések alapjára szánnak, míg 50 millió dollárt a "sérülékeny" emberek, vagyis az elesettek megsegítésére.

Google Street View

Mint a kommünikéből kiderül: Gavin Newsom kormányzóval, Kalifornia állam hatóságaival és különböző társadalmi szervezeteivel együttműködve az Apple azonnal megkezdené a beruházásokat.

A CNBC televízió emlékeztetett rá, hogy a cupertinói székhelyű Apple a Szilícium-völgy legnagyobb munkáltatója. A The Wall Street Journal című lap korábban arról adott hírt, hogy a Facebook és a Google szintén egy-egy milliárd dollárt ajánlott fel Kalifornia, a Seattle-i székhelyű Microsoft pedig 500 milliót Seattle lakhatási válságának enyhítésére.

A magyar kormány ellenben nem a bérlakásépítési programban látja a kiutat, hanem szerinte tulajdonossá kell tenni az embereket.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.