Vállalkozás hvg.hu 2019. október. 01. 08:38

Korrupció miatt előállították a Roszatom egyik munkatársát

Egy épülő fehérorosz atomerőműbe helyeztetett el kenőpénzért cserébe egy engedély nélküli berendezést.

A fehérorosz titkosszolgálat áprilisban előállította a Roszatom exportvállalátának egyik munkatársát. Mindez a sajtóhoz úgy jutott el, hogy a múlt héten egy Telegram csatornára feltöltötték a nyomozás részleteit.

A 444.hu cikke szerint a fehérorosz szolgálatok tetten érték Oleg Zinovjevet, aki éppen kenőpénzt vett át egy orosz és egy fehérorosz vállalat munkatársaitól, amiért cserébe azt vállalta, hogy eltekint a szükséges biztonsági ellenőrzésektől, és így megfelelő engedélyek hiányában engedte beépíteni az őt lefizető cégek szellőztetőberendezését.

A készülő atomerőmű hasonló típusú, mint amit Paksra terveznek építeni (VVER-1200). Oleg Zinovjev az új erőmű szellőztető- és tűzoltórendszeréért felelt és az Atomsztrojexport munkatársa volt, vagyis ugyanannak a cégnek dolgozott a fehéroroszországi beruházáson, amely Paks 2 építését is elnyerte. A cég a Roszatom leányvállalata, teljes egészében a Roszatom tulajdona.

A cikk szerint azóta a szellőztetőberendezéseket kicserélték, és minden érintettet kirúgtak.

Az atomerőmű építése körül már eddig is voltak gondok. 2016-ban, amikor a reaktortartályt be akarták emelni a helyére, akkor a tartály kicsúszott a daru kengyeléből és lezuhant. A fehéroroszok hosszas vita után elérték, hogy új reaktortartályt kapjanak. A Roszatom azzal érvelt, hogy nem lett volna baj az üzemeltetésnél, csak a festék jött le egy kicsit.

Nem ez az első eset, hogy a Roszatomnál korrupción érnek valakit. Tavaly az orosz titkosszolgálat tett közzé egy videót, amin tetten érték a cég egyik emberét, ahogy épp átad egy zacskónyi kenőpénzt.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.