Vállalkozás hvg.hu 2019. július. 24. 12:10

116 603 milliárd forintot buknak a térség cégei a munkaerőhiány miatt

A munkaerőhiány 358 milliárd eurós kárt okoz a közép- és kelet-európai magánvállalkozások számára – derül ki a PwC tanulmányából.

A térség 15 országának 600 cégéről készített felmérést a PwC és megkérdezettek negyede állította, hogy a szakképzett munkaerő hiánya évente több mint 5 százalékos bevételkieséssel jár. Ennek következtében pedig 358 milliárd eurónyi (mai árfolyamon 116 603 milliárd forintnyi) árbevételről kell lemondaniuk a cégeknek, ami több mint Horvátország, Magyarország és Szlovákia együttes GDP-je.

Márpedig nem úgy néz ki, hogy a helyzet a közeljövőben javulni fog, hiszen egyre szigorítják az EU-n kívülről érkező bevándorlást, aki pedig mégis eljut idáig, az jellemzően Nyugat-Európában és Oroszországban keres állást – kommentálta az adatokat Juhász Gergely, a PwC Magyarország magánvállalkozásokért felelős cégtársa. Nehezíti a helyzetet, hogy a jó munkavállalókért a magáncégeknek a multikkal kell megküzdeniük, akik nemcsak nagyobb költségvetéssel, de erősebb munkaadói branddel is rendelkeznek.

A CEE Private Business Survey 2019 elnevezésű felmérésből az is kiderül, hogy a régióban a magánvállalkozások több mint fele növekedésre számít a következő 12 hónapban, és csak 8 százalékuk prognosztizál alacsonyabb árbevételt. Horvátországban a vállalkozások 67 százaléka vár növekedést, Magyarországon 56 százalék optimista, míg a legkevésbé bizakodó válaszadókat Romániában (50 százalék) és Oroszországban (42 százalék) találjuk.

A felmérés szerint a cégvezetők 68 százaléka a digitalizációtól az üzleti folyamatok javítását várja, míg a megkérdezettek közel fele úgy tekint rá, mint egy adatelemzési eszközre, amellyel személyre szabhatók a termékek és szolgáltatások. Ezzel szemben csupán 35 százalékuk látja úgy, hogy az lehetőséget nyújt az ügyfelek igényeit teljeskörűen kiszolgáló digitális megoldások kifejlesztésére.

A közép- és kelet-európai régióban a magánvállalkozásoknak mindössze 23 százaléka tervezi, hogy befektetéseik több mint 5 százalékát fordítják a digitalizációra; összehasonlításképpen ez az arány Európa technológiailag fejlettebb részein – például Skandináviában – 35 százalék.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.