Gazdaság hvg.hu 2019. július. 04. 11:33

Egyre nagyobb bajban a közigazgatás, nagy a munkaerőhiány

Leépítések, rosszabb munkakörülmények, kicsi fizetés – nem csoda, ha az állam most lasszóval fogna olyanokat, akik hajlandóak dolgozni a közigazgatásban.

A nagy leépítés után most itt a munkaerőhiány a közigazgatásban, írja a Napi.hu összefoglaló cikkében. Arról már többször írtunk mi is, hogy a fővárosban 600, vidéken 4000 ember hiányzik a kormányhivatalokból, ez a közszolgákat tömörítő Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) adata, a kormány szerint viszont 45 perc alatt mindenki végez átlagosan, ha a fővárosban kell hivatalos ügyet intéznie.

A Napi cikke emlékeztet, 2018 végén, 2019 elején 15 százalékos leépítés történt ebben a szegmensben, 6810 státusz szűnt meg (ez 3400 elbocsátást jelentett), most viszont egyre-másra jelennek meg az álláshirdetések. Azonban olyan embert nem vesznek vissza, akit tavaly év végén kirúgtak, mondja Boros Péterné, az MKKSZ elnöke, ám a helyekre nem biztos, hogy jelentkeznek, mert közel sem olyan hívogatóak a körülmények: az új jogszabályok szerint öt nappal kevesebb a szabadság, a bérek pedig nem magasak – bruttó 200 ezer forint körül van a pályakezdőknél, ami a garantált bérminimum. Az MNB márciusban közzétett versenyképességi csomagjában arról lehet olvasni, folytatni kéne a leépítéseket, de a felszabaduló pénzt a megmaradók bérének rendezésére és a digitális közigazgatás fejlesztésére kéne fordítani.

A kormány szerint a nehézségek átmenetiek, a hivataloktól elvesznek rengeteg hatáskört, ügyet, és tervezik bevonni a nyugdíjasokat is a foglalkoztatásba.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.