Nem jelentett be minden jogsértő tartalmat a Facebook, és az sem volt áttekinthető, hogyan járnak el ezekkel szemben.
Kétmillió euró, azaz mintegy 645 millió forint bírságot szabott ki a német Igazságügyi Hivatal (BfJ) a Facebookra, mert a cég nem nyújtott teljes képet arról, hogy mennyi bejelentést kap jogsértő, gyűlöletkeltő tartalmakról, és ezzel hamis látszatot keltett magáról – értesült a német közszolgálati televízió. Az ítélet nem jogerős.
A hatóságok szerint a Facebook megszegte azt a törvényt, amely tavaly január óta előírja, hogy az online vállalatok fél évente jelentést tegyenek közzé arról, mennyi jogsértő tartalmat regisztrálnak. A Facebook a BfJ szerint csak az illegális tartalmak töredékéről adott számot.
A hatóságok azt is felróják az amerikai cégnek, hogy az oldalon két jelentési lehetőség létezik az illegális, gyűlöletkeltő tartalmak jelentésére. Az egyik, könnyen megtalálható pusztán a cég számára jelöli meg a kifogásolt bejegyzést, de a törvény által megkövetelt bejelentőlap nehezen található meg a Facebookon. A BfJ emiatt arra következtet, hogy a bejelentett jogsértések száma is elmarad a valóstól. A hatóság hangsúlyozza, hogy a jogsértő, gyűlöletkeltő tartalmak bejelentésére szolgáló eszköznek áttekinthetőnek és egyértelműnek kell lennie.
A BfJ azt is sérelmezi, hogy nem világos, hogy a bejelentett tartalmakat a felhasználók jelzései alapján hogyan kezelik, mi alapján dől el, hogy egy bejegyzést végül töröl-e a közösségi oldal.
„A bemutatott beszámoló nem ad határozott és áttekinthető képet a cégről és arról, hogy a jogsértő tartalmakkal szemben hogyan járnak el” – állapítja meg a BfJ.
Az ARD német közszolgálati csatorna külön kiemeli, hogy míg a Youtube 215 ezer, a Twitter 260 ezer bejelentésről számolt be, a Facebook mindössze 1704-ről.
„Mi a Facebooknál sosem leszünk képesek teljes mértékben megakadályozni azt, hogy rossz emberek valóban szörnyű dolgokat mondjanak egymásnak” – reagált a ZDF megkeresésére a vállalat nemzetközi szóvivője, Nick Clegg.