Vállalkozás hvg.hu 2019. június. 06. 13:59

Hivatalos: a Viking Sigyn kapitányának volt balesete Hollandiában is

Miután hajója a Hableánnyal ütközött, Jurij C. a telefonjáról adatokat törölt az ügyészség szerint.

Áprilisban is részese volt egy balesetnek Jurij C., az az ukrán férfi, aki a Viking Sigyn szállodahajó kapitányi feladatait látta el, amikor az a múlt szerdán Budapesten összeütközött a Hableány turistahajóval – derül ki a Fővárosi Főügyészség friss közleményéből.

Korábban a Hajozas.hu írt erről névtelen forrásra hivatkozva, a hatóság azonban most azt írta, hogy az EUROJUST magyar nemzeti tagján keresztül beszerezték azt a hivatalos információt is: a Hollandiában idén április 1-jén balesetet okozó hajó kapitánya és a jelen ügyben gyanúsított kapitány ugyanaz a személy, őt Hollandiában is gyanúsítottként vonták felelősségre.

Az ügyészség azt is közölte, hogy

a kapitány a nyomozás adatai szerint adatokat törölt a telefonjáról, miután szállodahajója a Hableánnyal ütközött.

A közlemény nyomán elküldtük kérdéseinket a svájci Viking Cruises cégnek, arról érdeklődtünk, hogy a holland nyomozás lezárulta előtt miért nem függesztették fel C.-t, illetve hogy felelősnek érzik-e magukat a történtekért. Ha válaszolnak, frissítjük a cikkünket. Korábban – csaknem egy héttel a tragédia után – a Viking elnöke részvétet nyilvánított az áldozatok hozzátartozóinak.

Ahogy megírtuk, a bíróság a múlt szombaton egy hónapra elrendelte a Jurij C. letartóztatását. Halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétségével gyanúsítják. A bíróság emellett megállapította, hogy a hajóskapitány 15 millió forint óvadék letétele esetén, Budapest területén bűnügyi felügyeletbe kerül, nyomkövető eszköz alkalmazása mellett. Az óvadék megengedése ellen az ügyészség fellebbezéssel élt.

Hetekig tarthat a Hableány kiemelése, közben a holttestek maguktól felbukkanhatnak

Megérkezett Budapestre az az úszódaru, amely egyedül képes kiemelni a hajóroncsot a víz alól, de túl magas a Duna vízállása ahhoz, hogy magától meg tudja közelíteni a helyszínt.

A közleményben az ügyészség megjegyezte: a fenti tényekről az ügyben eljáró Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség még csütörtökön tájékoztatja a bíróságot, és a letartóztatás indokaként a bizonyítás megnehezítésének vagy meghiúsításának megakadályozása is hivatkozik.

Az ügyet a múlt héten kiemeltté nyilvánította Polt Péter legfőbb ügyész, most pedig a fővárosi főügyész jelentette be, hogy öt ügyészből, illetve alügyészből álló ügyfeldolgozó csoportot hozott létre. A csoport jelenlegi feladata – figyelemmel arra, hogy az ügy vizsgálati szakaszban van – a nyomozó hatóságtól folyamatosan érkező adatok elemzése és értékelése. Ezen túl a fővárosi főügyész külön kapcsolattartó ügyészt jelölt ki a Dél-koreai Nagykövetség munkatársaival való kapcsolat biztosítására.

A norvég horrorhajó és híd alá szorult magyarok: a Viking legsúlyosabb balesetei

Több balesetet is szenvedtek az elmúlt években a budapesti hajóbalesetért okolt hajó tulajdonosának, a Viking Cruise-nak a hajói, ezek közül a legsúlyabb két magyar áldozatot követelt.

Szerda este Magyar György, az elsüllyedt Hableány magyar matrózának családját képviselő jogász az ATV-ben arról beszélt, hogy szerinte nem lett volna szabad elengedni Magyarországról a Viking Sigynt, mert egyetlen nap alatt nem lehetett minden bizonyítékot begyűjteni a szállodahajón.

Közben a rendőrség közleménye szerint sikerült azonosítani a tragédia 16. halálos áldozatát, egy dél-koreai férfit, akinek holttestét a Budapesten, a Szabadság híd közelében találták meg. A Hableány tragédiájának hét túlélője van, valamennyien dél-koreaiak. A hatóságok további 12 embert – nyolc dél-koreai turistát és a kétfős magyar legénységet – eltűntként tartják nyilván.

A Hableány és a Viking Sigyn ütközése után bekövetkezett tragédiáról itt olvashatja el az összes hírünket.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.